“Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem”
J.W. Goethe
Europejski Dzień Języków (EDJ) obchodził w tym roku swoje 21. Urodziny. EDJ, to coroczne święto wielojęzyczności, różnorodności językowej i kulturowej ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. W ramach EDJ instytuty językowe, uniwersytety, szkoły i instytucje działające w sektorze kultury, organizują wydarzenia związane z promocją języków. Ustaloną datą obchodów Europejskiego Dnia Języków jest 26 września. Należy zwrócić uwagę na to, jak ważna jest nauka języków obcych nie tylko w szkole, ale i przez całe życie.
Wydarzenie to ma również podkreślić znaczenie wszystkich języków, jakimi porozumiewamy się w Europie. Istnieje ponad 200 języków europejskich oraz wiele innych, używanych przez obywateli pochodzących z pozostałych kontynentów. To ważne dziedzictwo świadczące o naszej tożsamości.
W Europie usłyszymy ponad dwieście języków, może się ich wydawać dużo, jednak statystyki mówią, że to jedynie trzy procent z sześciu do siedmiu tysięcy języków, którymi wybrzmiewa świat.
Zgodnie z przeprowadzonymi przez Unię Europejską badaniami, 56% jej obywateli jest dwujęzyczna, a 26% mówi w dwóch językach obcych - uczniowie naszej szkoły witajcie w klubie! :-)
Język niemiecki jest najpowszechniejszym językiem ojczystym (18%), tuż za nim plasują się angielski i włoski (13%) oraz francuski (12%).
Europejskie miasta są idealnym miejscem, by zaobserwować różnorodność językową mieszkańców, w ich naturalnym środowisku. W Londynie, na przykład, mówi się w ponad trzystu językach!
Język angielski wciąż dzierży palmę pierwszeństwa w krajach Unii Europejskiej; uważany jest za najpowszechniej używany język, drugie i trzecie miejsce zajmują odpowiednio niemiecki i francuski.
W naszej szkole świętowałam Europejski Dzień Języków w dniach 25-29 września 2023 r. z uczniami klas 1K gr. 1, 1L gr. 2, 1MY gr. 2, 3Y gr. 1, 1PS gr. 1, 2E gr. 1, 2K gr. 1, 2L gr. 1, 2S gr. 1, 2Z gr. 1, 4E gr. 2. Uczennice i uczniowie rozwiązywali quizy, zarówno w formie papierowej jak i online, ale także niesieni na skrzydłach swojej wyobraźni, przebierali się i grali na instrumentach muzycznych takich jak bębenek i tamburyny :-)
W naszej szkole otworzyliśmy więc Europejski Dzień Języków mówiąc: dzień dobry, Guten Morgen, Good morning, Dobré ráno, Dobro jutro, God morgen, Jó reggelt kívánok, Bonjour,God morgen, Buen día, Buongiorno, goede middag, Добро утро, Dobro jutro, Tere hommikust, Hyvää huomenta, Καλημέρα, Goedemorgen, Maidin mhaith, Labas rytas, Gudde Moien, Labrīt, Bongu, Bom dia, Bună dimineața.
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.