Symbol języka migowego

Dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej

11.09.2019
baner Małopolska oraz logo ZS1 - czerwona jedynka w niebieskim obramowaniu
  Dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej- ZS Nr 1 na Litwie W związku z otrzymaniem pomocy finansowej z budżetu Województwa Małopolskiego na realizację zadań wychowawczych szkoły w 2019 roku w zakresie budowania pamięci historycznej o Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej uczniowie Naszej szkoły w dniach 9-13.10.2019 odwiedzili Litwę. Będąc na Litwie nasi uczniowie poznawali miejsca, które przemierzał

 

baner Małopolska oraz logo ZS1 - czerwona jedynka w niebieskim obramowaniu

Dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej- ZS Nr 1 na Litwie

W związku z otrzymaniem pomocy finansowej z budżetu Województwa Małopolskiego na realizację zadań wychowawczych szkoły w 2019 roku w zakresie budowania pamięci historycznej o Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej uczniowie Naszej szkoły w dniach 9-13.10.2019 odwiedzili Litwę. Będąc na Litwie nasi uczniowie poznawali miejsca, które przemierzał Adam Mickiewicz, J. Słowacki, Cz. Miłosz czy S. Moniuszko, miejsca kultu religijnego, które są symbolem polskości. Uczestnicy pogłębili i utrwalili swoja wiedzę o życiu i twórczości wielkich Polaków – literatów , w szerszej perspektywie patrząc na historię Polski.

W czasie wyjazdu w którym uczestniczyło 45 uczniów odwiedziliśmy m.in.


Wilno- a w nim:

              Ostra Brama (kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej)

              Cerkiew św. Trójcy i klasztor Bazylianów gdzie był więziony A. Mickiewicz z przyjaciółmi

              ratusz , w którym dyrygentem był S. Moniuszko

              kościół św. Ducha –tu msze są odprawiane tylko w jęz. polskim

              Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – w nim znajduje się oryginał obrazu „Jezu, ufam Tobie"

              Uniwersytet Wileński gdzie studiowali J. Słowacki, A. Mickiewicz, Cz. Miłosz

              pałac prezydencki, w którym mieszkał czasowo Napoleon i J. Piłsudski

              katedra św. Stanisława -nekropolia królów polskich

              Cmentarz na Rossie -największa nekropolia wileńska,

              wzgórze Trzech Krzyży z piękną panoramą miasta,

              zakątek gotycki, pomnik A. Mickiewicza, także Muzeum im. A. Mickiewicza.

Inne miasta:

  • Troki z gotyckim zamkiem na wyspie, rezydencją księcia Witolda i królów polskich),
  • Pożajście -największy zespół klasztorny na Litwie, jeden z najcenniejszych zabytków późnego baroku na ziemiach Rzeczypospolitej,
  • Kowno -odbyliśmy spacer po Starym Mieście śladami Adama Mickiewicza),
  • Kiejdany –dawna siedziba Radziwiłłów, znana z "Potopu" Sienkiewicza, ważny ośrodek handlu oraz centrum kalwinizmu na Litwie),
  • Szetejnie -miejsce urodzenia i dzieciństwa Czesława Miłosza

Nasz wyjazd przyczynił się niewątpliwie do pogłębienia świadomości historycznej wśród uczniów, rozwoju kompetencji społecznych i obywatelskich oraz poszerzenia wiedzy uczniów i nauczycieli w zakresie dziedzictwa kulturowego i historycznego Kresów Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.

Wycieczka pozwoliła zarówno uczniom jak i nauczycielom poznać wiele ciekawych miejsc na stałe związanych z historią Rzeczypospolitej, zapoznać się
z kuchnią litewską i regionalnymi produktami a jedyne do czego moglibyśmy mieć małe uwagi to pogoda, która niestety nas nie rozpieszczała :)

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki szkolnej do Wilna

djalbum_link:160


Dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej

Nasza szkoła przystępuje do realizacji projektu dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w zakresie budowania pamięci historycznej o Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej.

W ramach tego projektu 45 uczniów Zespołu Szkół Nr 1 wyjedzie na 4-dniową wycieczkę na Litwę. Zwiedzać będą m.in. Wilno,Troki, Pożajście, Kowno, Kiejdany, Szetejnie. Uczniowie pogłębią i utrwalą swoja wiedzę o życiu i twórczości Polaków – literatów Mickiewicza, Miłosza, Słowackiego, pójdą śladami innych Wielkich Rodaków : Moniuszki czy Piłsudskiego. W szerszej perspektywie spojrzą na historię Polski, zobaczą miejsca kultu religijnego, które są symbolem polskości na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej.

Ta wycieczka do okazja do kształtowania świadomości historycznej i literackiej, do rozwijania uczuć patriotycznych naszej młodzieży.

Zapraszamy.

Zgłoszenia (do 16.09) przyjmuje p. mgr Dominik Pałka.

Widok z góry na Wilno w piękny, słoneczny dzień


 

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.