DARY PRZEKAZANE

07.03.2022

Dary przekazane

W minioną sobotę, 5 marca 2022 roku, dary zebrane w naszej szkole, przeznaczone na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie, zostały przekazane do miejsca docelowego.

O 8:00 rano wyruszyłyśmy z symbolicznym konwojem, składającym się z dwóch samochodów wypełnionych posegregowanymi produktami. Były to min. środki opatrunkowe, lekarstwa, pieluchy, środki higieny osobistej, butelki, smoczki, koce, woda mineralna i wiele innych potrzebnych rzeczy.

Jechałyśmy w stronę Jarosławia z myślą dotarcia do Medyki. Sprawy jednak potoczyły się nieco inaczej. Dojechałyśmy w okolice miejscowości Maleniska, do osoby, która była koordynatorem naszych działań i to ona właśnie dawała nam wcześniej znać, czego potrzebują uchodźcy z Ukrainy. W Maleniskach wypakowałyśmy nasze paczki, a następnie, zgodnie z zapotrzebowaniem przekazanym z poszczególnych punktów pomocowych, pakowałyśmy wskazane rzeczy z przeznaczeniem do transportu w konkretne miejsca. I tak dojechałyśmy do miejscowości Krowica Sama, w której znajduje się duży punkt rejestracyjny dla uchodźców oraz magazyn. Część przywiezionych przez nas paczek została w magazynie, ale część - głównie leki - od razu zostały odłożone do transportu jadącego bezpośrednio na Ukrainę.

Drugim miejscem, do którego dotarłyśmy, był punkt graniczny w miejscowości Budomierz. To w zasadzie miasteczko namiotowe. Tu ludzie mogą odpocząć po przekroczeniu granicy, zjeść czy się przespać w ogrzewanych namiotach. Potem różnymi środkami transportu są przewożeni do innych miejsc w całej Polsce.

Serce rośnie patrząc na to, jak miejscowi ludzie potrafią się zorganizować! Ba, nie tylko miejscowi. Przyjeżdżają tam wolontariusze z całej Polski. Choć na kilka godzin, choć pomóc przez chwilkę. My też jako szkoła zaistnieliśmy tam przez jakiś czas.

Za Wasze dary serca bardzo dziękujemy, ale mamy nadzieję, że to jeszcze nie koniec naszej pomocy. Cały czas można wspierać uchodźców z Ukrainy przynosząc kolejne rzeczy. Wiemy już teraz na pewno co jest potrzebne. Cukier, kawa rozpuszczalna, łyżki jednorazowe, miski jednorazowe, małe termosy. Musy owocowe, konserwy, soczki, i to co wcześniej – przede wszystkim środki opatrunkowe, środki przeciwbólowe, witamina C.  Brakuje także skarpetek oraz bielizny dla dzieci w każdym rozmiarze, tego samego potrzebują kobiety.

Warto pomagać!

Maria Duda-Przewrocka, Ludmila Mikołajczyk