ZŁOTE SZKOŁY NBP

Złote Szkoły NBP to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do środowisk szkolnych. Ideą programu jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów. W ramach projektu nasi uczniowie uczestniczyli w lekcjach z ekonomią, warsztatach, programie artystycznym i debacie.  Podczas lekcji i warsztatów uczniowie dowiedzieli się między innymi: jak przebiegał proces ustanowienia waluty w niepodległym państwie polskim? Dlaczego doszło do odrodzenia złotego? Jak dziś powstają polskie znaki pieniężne, od projektu do monety i banknotu. Dlaczego tylko Narodowy Bank Polski może emitować polskie znaki pieniężne? Czym jest system płatniczy i jaką rolę odgrywa w nim NBP? Jakie są cztery filary Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego? Jakie są zasady użytkowania banknotów i monet w Polsce? Wielcy Polscy Ekonomiści i inne przykłady serii kolekcjonerskich NBP. Polskie monety i banknoty jako dzieła sztuki, zapis czasów i technologiczne osiągnięcie. O zabezpieczeniach i sposobach weryfikacji autentyczności banknotów i monet.

Drużyna Ambasadorów w składzie: Tomasz Migdał, Agata Płaczek, Anna Bukowiec, Maria Paluch, Piotr Gawąd, Urszula Kaczmarczyk, Emilia Spyrka, Gabriela Klupa, Karol Nycz, Krzysztof Opoka i Hanna Kurkiewicz prowadziła warsztaty i debatę oksfordzką, podczas której został przeanalizowany temat : Czy warto wprowadzać walutę Euro do Polski ? Uczniowie aktywni byli również podczas lekcji z ekonomią. Jednak największe brawa należą się za przygotowanie przedstawienia  pt. „Dzieje pieniądza”, które zostało wystawione dla uczniów SP nr7.  Po programie został przeprowadzony konkurs, w którym trójka najszybciej odpowiadających gości została nagrodzona upominkami i dyplomami. Wszyscy zaproszeni otrzymali  pamiątkowy denar Bolesława Chrobrego "PRINCES POLONIE" przygotowany przez Naszą Drużynę.

Podczas tego spotkania, zostali także nagrodzeni uczniowie biorący udział w  konkursie w ramach projektu.

1 miejsce- Igor Pala,

2 miejsce- Kacper Tokarz,

3 miejsce Arkadiusz Krawczyk

Kolejnym punktem spotkania były warsztaty z grami i zabawami tematycznie związanymi z historią pieniądza.

Dziękujemy Drużynie za wykonanie solidnej pracy.

Koordynatorami projektu w szkole są: Pani Dyrektor Sylwia Zajt oraz Pani Anna Brdej.