ZŁOTA SZKOŁA NBP

zs-linkedin-1584x396.png

Mamy to! Zdobyliśmy zaszczytny tytuł „Złotej Szkoły NBP”. Otrzymaliśmy statuetkę i certyfikat oraz nagrodę w wysokości 2000 zł za najlepiej wykonane zadania aktualnej edycji.

Aby rywalizować z innymi szkołami, powołaliśmy Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, składającą się z dwóch nauczycieli i dziesięciu uczniów.  Na jej czele stanęła Pani dyrektor Sylwia Zajt -pomysłodawczyni przeprowadzenia akcji w naszej szkole oraz Pani Anna Brdej- jej koordynator Wszystkie trzy zadania były wykonywane dzięki dużemu zaangażowaniu następujących uczniów : Kacper Sowa, Paweł Skoczek, Nikola Kociołek, Łucja Wątroba, Maciej Janiczek, Jakub Mika, Dawid Trzaska, Michał Serafin, Antonina Florczyk, Dawid Kmiecik.

W ramach akcji przeprowadziliśmy we wszystkich klasach naszej szkoły lekcje i warsztaty oraz debatę. Społeczność uczniowska mechanika miała okazję poznać zadania Narodowego Banku Polskiego, zobaczyć na żywo banknot kolekcjonerski, a także brykiety zniszczonych banknotów oraz zagrać  w różne gry przybliżające wiedzę o banku centralnym.

W III edycji programu 267 szkół zdobyło tytuł „Złota Szkoła NBP”, w tym 129 szkół podstawowych i 138 szkół ponadpodstawowych; spośród nich 161 szkół otrzymało ten tytuł po raz pierwszy, a 106 szkół sięgnęło po niego kolejny raz. Z wszystkich wyróżnionych „Złotych Szkół NBP”, tylko 126 otrzymało nagrody i wyróżnienia pieniężne za najlepiej zrealizowane zadania edycji.

Do tej edycji zgłosiło się 406 szkół. Szkoły ubiegające się o tytuł i nagrody przeprowadziły łącznie 6337 lekcji z ekonomii, debat szkolnych i warsztatów dla uczniów na wybrany temat, określony wcześniej przez NBP. Łącznie w tych aktywnościach wzięło udział aż 173 530 uczestników.

"Złote Szkoły NBP" to flagowy program edukacyjny Narodowego Banku Polskiego, który rozpoczął się w 2021 roku i ma ogólnopolski zasięg. Jest skierowany do wszystkich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, a jego cel, to popularyzacja wiedzy ekonomicznej.

Temat przewodni III edycji programu to: "Poznajemy bank centralny".

Anna Brdej