Z WIZYTĄ W WIELKIEJ BRYTANII

Z wizytą w Wielkiej Brytanii

Początkiem kwietnia grupa ponad 60 uczniów z ZS Nr 1 przebywała na tygodniowej wycieczce w Wielkiej Brytanii. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie Londynu – stolicy Zjednoczonego Królestwa. Program przewidywał również pobyt w miastach Canterbury oraz Oxford.

W Londynie przebywaliśmy trzy pełne dni, podczas których nasi uczniowie zobaczyli nie tylko najważniejsze zabytki Londynu jak parlament, dzielnicę i katedrę Westminster, pałac Buckingham czy Tower Bridge. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili także najważniejsze londyńskie muzea jak Galerię Narodową, Muzeum Historii Naturalnej czy Muzeum Brytyjskie z ogromnymi zbiorami eksponatów z całego starożytnego świata. Są to jedne z największych na świecie obiekty, których dokładne zwiedzenie może zająć nawet dwa dni. Śmiało możemy użyć porównania  jednego dnia w muzeum brytyjskim do pół roku nauki z książką w ręku. Poza tym przynajmniej raz w życiu dobrze jest zobaczyć czerwone autobusy, czerwone budki telefoniczne, czarne taksówki, gwardię narodową pod pałacem Buckingham, londyńskie parki czy cały zgiełk i harmider ulic.

Tegoroczna wyprawa była także pożyteczna pod względem językowym. Uczniowie, bowiem byli zakwaterowani u rodzin angielskich, gdzie nie tylko mieli zapewnione noclegi i wyżywienie, ale także mogli porozmawiać po angielsku z Brytyjczykami. Mogli także zobaczyć jak na co dzień żyją mieszkańcy podlondyńskiej miejscowości Wallington.

Canterbury, pierwsze miasto, które zwiedziliśmy, to ponad 40-sto tysięczna miejscowość, gdzie znajdują się trzy obiekty sakralne wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. To monumentalna katedra w Canterbury – zbudowana w okresie późnego gotyku czy najstarszy zachowany w Anglii kościół parafialny św. Marcina założony przez świętego Augustyna z Canterbury, który przybył do Anglii w roku 597. Miasto o typowo angielskim klimacie jest odpowiednikiem polskiego Gniezna. Powstało tu bowiem pierwsze biskupstwo na terenie Anglii.

Miasta Oxford nie trzeba nikomu przedstawiać. Znane jest przede wszystkim jako siedziba Uniwersytetu Oksfordzkiego – najstarszej, prestiżowej anglojęzycznej uczelni świata. Oksford od XIX w. nazywany jest "miastem malowniczych wież". Znajduje się tutaj wiele budynków i instytucji związanych z uniwersytetem, m.in. Ashmolean Museum - najstarsze muzeum w Wielkiej Brytanii oraz Bodleian Library - jedna z największych i najstarszych bibliotek w kraju. Swoją siedzibę ma tutaj Oxford University Press -  największe wydawnictwo uniwersyteckie na świecie. Wszyscy miłośnicy Harrego Pottera także bez pomyłki odnajdą miejsca skreślone w książkach przez J.K. Rowling.

mgr Paweł Wieciech

(Osoby zainteresowane wyjazdem w przyszłym roku szkolnym mogą zgłaszać się do autora tekstu)