wykład on-line dr Tomasza Bochenka

21.02.2021
19 lutego 2021 r. w ZS Nr 1 miał miejsce wykład on-line dr Tomasza Bochenka – adiunkta na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracownika Zakładu Badań nad Żywieniem i Lekami. W sposób bardzo przystępny zapoznał młodzież naszej szkoły ze skomplikowanymi zagadnieniami dotyczącymi procesu powstawania leków. Dowiedzieliśmy się, że powstawanie lekarstw to długotrwały i kosztowny proces. Czas trwania badań nad nowym lekarstwem to ok. 8 – 10 lat, a zysk dla firmy farmaceutycznej jest generowany w ciągu 2-5 la

W sposób bardzo przystępny zapoznał młodzież naszej szkoły ze skomplikowanymi zagadnieniami dotyczącymi procesu powstawania leków. Dowiedzieliśmy się, że powstawanie lekarstw to długotrwały i kosztowny proces. Czas trwania badań nad nowym lekarstwem to ok. 8 – 10 lat, a zysk dla firmy farmaceutycznej jest generowany w ciągu 2-5 lat. Wprowadzenie nowego leku wymaga skomplikowanych badań przedklinicznych, obejmujących próby na komórkach wychodowanych poza organizmem żywym w warunkach laboratoryjnych oraz badania na zwierzętach doświadczalnych. Szacuje się, że tylko 5 na 5 tys. substancji leczniczych, nad którymi rozpoczyna się prace, pomyślnie przechodzi tę fazę badań. Wykładowca zaprezentował wiele ciekawostek, np. wyjaśnił ile kosztował najdroższy wyprodukowany do tej pory lek, kto płaci w Polsce za lekarstwa kupowane na receptę, bez recepty i refundowane oraz czy w Polsce osoby poddane testowaniu leków pobierają z tego tytułu wynagrodzenie?
Poruszone przez dr Tomasza Bochenka zagadnienia, w okresie pandemii, z którą się wzmagamy, nabrały szczególnej aktualności i znaczenia, a atrakcyjny sposób ich podania usatysfakcjonował i zaspokoił ciekawość najbardziej dociekliwych i chłonnych wiedzy słuchaczy.
                                                                                                                                             mgr Agata Janusz