Wycieczka edukacyjno–rekreacyjna do Niedzicy

30.05.2018
Wycieczka edukacyjno–rekreacyjna do Niedzicy 2
 Wycieczka edukacyjno – rekreacyjna do Niedzicy 29 maja 2018r. W dniu 29 maja uczniowie klasy 1E kształcący się w zawodzie technik elektryk wraz z zaprzyjaźnionymi uczniami innych klas (1A, 1H, 1P, 1S, 2F oraz 3PC) mieli możliwość uczestniczenia w specjalistycznej wycieczce do Elektrowni Wodnej w Niedzicy. Podczas wycieczki uczniowie mogli poznać historię powstawania elektrowni, prześledzili proces wytwarzania energii elektrycznej w

Wycieczka edukacyjno – rekreacyjna do Niedzicy

29 maja 2018r.

W dniu 29 maja uczniowie klasy 1E kształcący się w zawodzie technik elektryk wraz z zaprzyjaźnionymi uczniami innych klas (1A, 1H, 1P, 1S, 2F oraz 3PC) mieli możliwość uczestniczenia w specjalistycznej wycieczce do Elektrowni Wodnej w Niedzicy. Podczas wycieczki uczniowie mogli poznać historię powstawania elektrowni, prześledzili proces wytwarzania energii elektrycznej wykorzystując energię wody oraz zwiedzili części elektrowni zazwyczaj niedostępne dla zwiedzających. Uczniowie mogli zobaczyć takie pomieszczenia technologiczne elektrowni wraz z urządzeniami do produkcji prądu, a także podziemny tunel - galeria kontrolna zapory.

Zapora w Niedzicy jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną z centralnym uszczelnieniem glinowym. Wysokość zapory: 56 m, długość: 404 m. Zbudowana została z wykorzystaniem 1,7 mln m³ miejscowego żwiru. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna wyposażona w 2 turbiny odwracalne typu Deriaza o mocy nominalnej 2 x 46 MW. Waga jednego hydrozespołu - turbiny wraz z generatorem wynosi 250 t. Budynek elektrowni o kubaturze 171 tys. m³ jest posadowiony 40 m pod ziemią - posiada 7 kondygnacji. Woda doprowadzona jest ze zbiornika do elektrowni dwoma wydrążonymi w skale sztolniami o średnicy 7 m.

Po wyczerpującym zwiedzaniu przyszedł czas na relaks. Uczniowie wraz z opiekunami delektowali się pysznymi lodami podziwiając panoramę Niedzicy i Zalewu Czorsztyńskiego nad którym górują ruiny zamku. Następnie wszyscy wzięli udział w ognisku integracyjnym w Krościenku nad Dunajcem. Dzięki przychylności pogody, która wręcz rozpieszczała wszyscy wrócili zadowoleni, chociaż wyczerpani.

mgr Kinga Kubas

Wycieczka edukacyjno–rekreacyjna do Niedzicy 2