UCZNIOWIE KLASY 5E Z CERTYFIKATAMI OD FIRMY IGLOO

Uczniowie klasy 5 E z Certyfikatami od firmy Igloo

W dniach 25, 27 i 28 marca uczniowie ZSNR 1 w Bochni z klasy 5E- technik elektryk - uczestniczyli w profesjonalnym szkoleniu z budowy, montażu i serwisowania pomp ciepła w firmie Igloo. Zagadnienia z którymi mogli się zapoznać obejmowały:

Zagadnienia ekologiczne, klimatyczne:

Znajomość ekologicznych kosztów i korzyści związanych z zastosowaniem pomp ciepła, umiejętność przekazywania informacji. Rozróżnienie czynników chłodniczych o ograniczonym oddziaływaniu na środowisko, obowiązujące przepisy o korzystaniu z wód powierzchniowych i gruntowych jako źródeł ciepła dla pomp ciepła; przepisy o hałasie dotyczące instalacji czerpiących ciepło z powietrza.

Zagadnienia prawa budowlanego, budynki pasywne i energooszczędne:

Przepisy budowlane w części dotyczącej pomp ciepła np. maksymalne temperatury zasilania, przyłącza elektryczne, wentylacja. Podstawowe sposoby ograniczania strat ciepła (poprawa izolacji; poprawa szczelności budynku, aby efektywnie eksploatować pompę ciepła),komfort ogrzewania: wyższy komfort w przypadku zastosowania niskotemperaturowej instalacji podłogowej lub ściennej.

Techniczne zagadnienia dotyczące obiegu i pracy pomp ciepła:

Jednostki fizyczne, zmiana stanu skupienia, wykres logarytm ciśnienia p–entalpia h, ocena ilościowa cyklu pracy pompy ciepła z wykorzystaniem wykresu log p–h. Zasada działania: odparowanie czynnika ziębniczego przy niskich temperaturach, skraplanie czynnika przy wysokich temperaturach, wyznaczanie wskaźników COP. Sprężarka, zawór rozprężny, parownik, skraplacz, elementy wyposażenia i armatura, olej smarny, czynnik ziębniczy: przeznaczenie, stosowane typy, zasady działania, zalety i wady różnych typów i podzespołów.

Systemy ogrzewania i chłodzenia:

Obciążenie cieplne i chłodnicze budynku, dobór pompy ciepła, temperatury zasilania i rozprowadzanie ciepła, chłodzenie z wykorzystaniem pomp ciepła.

Tryby pracy i sterowanie:

Dobór krzywej grzewczej, dobór najbardziej odpowiedniego trybu pracy, dobór najbardziej odpowiedniej strategii sterowania w zależności od układu hydraulicznego i od budynku, zalety i wady różnych strategii, Przygotowywanie ciepłej wody z wykorzystaniem pomp ciepła.

Montaż i pierwsze uruchomienie:

Przyłączenie pompy ciepła do systemu rozprowadzania ciepła, napełnianie systemu grzewczego wodą, Ustalenie dodatkowych podzespołów wymaganych przez system z pompą ciepła: zaworów zwrotnych, zaworu spustowego, zaworów odcinających, zaworów bezpieczeństwa, czujników temperatury i mierników ciśnienia, uruchomienie systemu i pomiar.

Oraz wiele niezbędnych i profesjonalnych zagadnień, którymi prowadzący szkolenie - Pan Tadeusz Wnęk - chętnie dzielił się z uczestnikami zajęć.

IGLOO to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się producentów urządzeń chłodniczych dla dziedzin handlu oraz gastronomii w Europie. IGLOO – od 1986r. Polski producent pomp ciepła, systemu MultiEnergy oraz urządzeń chłodniczych i agregatów inwerterowych.

Powodzenia Panowie. Łatwych zadań,

połamania piór, optymizmu

i dużo wiary we własne siły!

Pan Sebastian Karwasiński