Rok rzeki Wisły

09.06.2017
Rok rzeki Wisły 2
ROK RZEKI WISŁY   30 marca 2017 uczniowie Naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji – 2017 Rok Rzeki Wisły. Rok 201 7 został ustanowiony rokiem Rzeki Wisły w związku z 550 rocznicą pierwszego wolnego flisu na Wiśle.   Rok 1467 był pierwszym rokiem wolnej żeglugi na Wiśle. Rozpoczął się wtedy ponad 300 letni „Złoty Okres” żeglugi wiślanej. Wolny hand
ROK RZEKI WISŁY

Rok 1467 był pierwszym rokiem wolnej żeglugi na Wiśle. Rozpoczął się wtedy ponad 300 letni „Złoty Okres” żeglugi wiślanej. Wolny handel w całym jej dorzeczu był jedną z podstawowych przyczyn powstania ekonomicznej, kulturalnej i militarnej potęgi świata w okresie „Polski zygmuntowskiej”. Sam eksport zboża Wisłą w ciągu około 70 lat po roku 1490 wzrósł więcej niż dziesięciokrotnie – od  około 5,5 tys łasztów (prawie 20 tys metrów sześciennych) rocznie do  około 66 tys łasztów (ponad 200 tys. metrów sześciennych). PKB Polski było wyższe, niż obecnie w Chinach … A Wisła była najważniejszą rzeką świata. Nie Ren, nie Dunaj albo Orinoko lub Nil … (http://www.rokwisly.pl/program/idea-550/)

Czy jesteście w stanie to sobie dziś wyobrazić ?

Nasi uczniowie po kilkutygodniowych przygotowaniach z zaangażowaniem przedstawili zagadnienia związane z krainami geograficznymi przez które przepływa rzeka, najważniejsze miejscowości znajdujące się nad Wisłą, znaczenie gospodarcze oraz kwestie związane z transportem. Nie obyło sie bez ciekawostek oraz spraw dotyczących zagrożenia powodziowego. Wszystko to spotkało się z życzliwym odbiorem przez koleżanki i kolegów z innych klas – była to ciekawa lekcja geografii i świetna zabawa. Serdeczne podziękowania za zaangażowanie dla uczniów: Ada Wojcieszek, Konrad Suwara, Iza Mucha, Michał Łącki, Damian Gnutek, Maria Czekaj, Bartłomiej Brydniak, Sylwia Bereta, Magda Bereta, Natalia Janik, Karolina Kazek, Mateusz Łeśniak, Piotr Mqciejowski.

Nad poprawnością merytoryczną czuwali: Anna Bukowiec i Dominik Pałka.

Rok rzeki Wisły 2