5. Kandydatem na członka samorządu klasowego może uczeń, który nie sprawia żadnych problemów wychowawczych, a ponadto:
6. W przypadku naruszenia przynajmniej jednego z punktów wynikających z obowiązków ucznia, otrzymania nagany wychowawcy klasy lub nagany dyrektora szkoły, uczeń zostaje odwołany z pełnionej funkcji przedstawiciela samorządu klasowego. Odwołanie przedstawiciela samorządu klasowego z pełnionej funkcji odbywa się w obecności wychowawcy klasy i opiekuna Samorządu Uczniowskiego.
7. Wychowawca klasy, w której nastąpi odwołanie przedstawiciela samorządu klasowego, zobowiązany jest w terminie do 14 dni przeprowadzić ponowne wybory.
8. Uczeń, który został odwołany z funkcji przedstawiciela samorządu klasowego, zostaje pozbawiony prawa ponownego kandydowania w wyborach.
9. Organami Samorządu Uczniowskiego są:
a. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego
b. dwóch zastępców Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego
c. skarbnik
d. sekretarz – protokolant
e. dwóch członków Komisji Rewizyjnej.
10. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego wybierany jest przez Samorząd Uczniowski w wyborach powszechnych, równych i bezpośrednich w głosowaniu tajnym.
11. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego kompletuje skład organów Samorządu Uczniowskiego spośród pozostałych kandydatów lub z innych członków Samorządu Uczniowskiego.
12. Zastępcy Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego, skarbnik, sekretarz – protokolant nie mogą wszyscy należeć do tej samej klasy co Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego. Członkami Komisji Rewizyjnej nie mogą być uczniowie należący do tej samej klasy, do której należy Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.
13. Kadencja Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego i pozostałych organów trwa dwa lata, jeżeli Przewodniczący w chwili wyboru jest uczniem pierwszej klasy liceum lub pierwszej lub drugiej klasy technikum, lub rok, jeżeli Przewodniczący w chwili wyboru jest uczniem drugiej klasy liceum lub trzeciej klasy technikum. Przez koniec kadencji Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego rozumie się początek roku szkolnego, w którym mija dwa lata od wyboru Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego lub początek roku szkolnego, w którym Przewodniczący Samorządu Szkolnego rozpoczyna naukę w klasie maturalnej.
14. Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego odbywają się do dnia 15 listopada roku szkolnego, w którym kończy się kadencja poprzednika.
15. Organy Samorządu Uczniowskiego współpracują z władzami szkoły, uzgadniając z nimi plan działania na okres trwania kadencji.
16. Organy Samorządu Uczniowskiego informują ogół uczniów o swojej działalności i składają im sprawozdanie na spotkaniach Samorządu Uczniowskiego lub przedstawicieli samorządów klasowych (co najmniej raz w roku).
17. W przypadku niewłaściwej pracy członków organów Samorządu Uczniowskiego, Przewodniczący w porozumieniu z opiekunami może odwołać określony organ Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczący jest zobowiązany przedstawić nowy skład organów Samorządu Uczniowskiego do 7 dni od daty odwołania organu.
18. W przypadku rażącego niewywiązywania się Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego z obowiązków ucznia Dyrektor Szkoły może odwołać Przewodniczącego Samorządu z pełnionej funkcji.
19. Organ Samorządu Uczniowskiego może w każdej chwili zrezygnować z działalności składając pisemną rezygnację.
20. Organy Samorządu Uczniowskiego powinny zostać ukonstytuowane w terminie do 7 dni po ogłoszeniu wyników wyborów.
21. Każdy przedstawiciel samorządu klasowego ma obowiązek współdziałać z kolegami w wykonywaniu zadań wynikających z działalności Samorządu Uczniowskiego.
22. Każdy organ Samorządu Uczniowskiego musi reagować na łamanie prawa szkolnego, przemoc oraz na każde zauważone zło, przez powiadomienie odpowiednich organów szkoły.
§3
Ordynacja Wyborcza w wyborach na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego
1. Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego odbywają się raz do roku lub raz na dwa lata zgodnie z §2 pkt. 13 i z §3 pkt. 14.
2. Prawo do głosowania ma każdy uczeń Zespołu Szkól nr1 w Bochni.
3. Za przeprowadzenie wyborów zgodnie z ordynacją wyborczą odpowiada Komisja Wyborcza.
4. Kandydat na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego powinien:
a. być uczniem pierwszej lub drugiej klasy liceum ogólnokształcącego lub być uczniem pierwszej, drugiej lub trzeciej klasy technikum
c. osiągać pozytywne wyniki w nauce;
d. w ostatnim roku szkolnym posiadać przynajmniej ocenę dobrą z zachowania;
e. reprezentować wysoką kulturę osobistą;
f. przedstawić swój program działania
g. przedstawić listę co najmniej 50 osób popierających jego kandydaturę
5. Kandydaci ubiegający się o funkcję Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego zgłaszani są przez uczniów szkoły. Zgłoszenie musi obejmować również zgodę kandydata na kandydowanie w wyborach na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego
6. Kandydat ma prawo do głosowania.
7. Kandydat ma prawo do organizowania uczciwej i kulturalnej kampanii wyborczej na terenie szkoły. Kampania wyborcza nie może zawierać treści napastliwych, naruszających godność innych kandydatów. Kampania wyborcza musi być zakończona na dzień przed wyborami.
8. Kandydat, który naruszy zasady prowadzenia kampanii wyborczej opisane w §4 pkt. 7, traci bierne prawo wyborcze w wyborach, w których kandydował.
9. Nad organizacją wyborów czuwa ustępujący Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami Samorządu.
9. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego wybierany jest przez Samorząd Uczniowski w wyborach powszechnych, równych i bezpośrednich w głosowaniu tajnym
10. Każdy uprawniony do głosowania może oddać jeden głos, potwierdzając udział w wyborach podpisem na liście wyborców.
11. Głosowanie odbywa się przy pomocy kart do głosowania, zatwierdzonych przez Komisję Wyborczą. Głos oddany na innej karcie jest nieważny.
12. Głosowanie odbywa się przez postawienie znaku X przy nazwisku kandydata.
13. Głos może być oddany wyłącznie na jednego kandydata. Wskazanie większej ilości nazwisk oznacza głos nieważny.
14. Ostateczną technikę głosowania ustala Komisja Wyborcza.
§4
Komisja Wyborcza
§5
Zadania Samorządu Uczniowskiego
§6
Uprawnienia Samorządu Uczniowskiego
1. Samorząd Uczniowski ma prawo do:
a. przedstawiania Radzie Pedagogicznej oraz Dyrektorowi Szkoły wniosków i opinii we wszystkich sprawach dotyczących uczniów ZS nr 1 w Bochni
b. opiniowania pracy nauczyciela, na wniosek Dyrektora Szkoły, w związku z dokonywaną oceną pracy
c. wypowiadania się w kwestiach dotyczących działań mających na celu ochronę zdrowia uczniów oraz eliminowanie zjawisk patologicznych w szkole
d. opiniowania propozycji skreślenia wskazanych osób z listy uczniów,
e. udziału w formułowaniu przepisów wewnątrzszkolnych;
f. współdecydowania w sprawie przyznawania uczniom stypendiów poprzez opiniowanie przedstawionych kandydatur;
g. zgłaszania uczniów do wyróżnień i nagród przyznawanych w szkole;
h. udziału przedstawicieli Samorządu Szkolnego - z głosem doradczym - w posiedzeniach Rady Pedagogicznej dotyczących spraw wychowawczych;
i. proponowania dla uczniów pewnych udogodnień, takich jak numerek niepytany
j. wnioskowania do Dyrektora Szkoły w sprawie powołania określonego nauczyciela na opiekuna Samorządu Uczniowskiego z ramienia Rady Pedagogicznej;
k. dysponowania, w porozumieniu z opiekunem, funduszami będącymi w posiadaniu Samorządu.
§7
Formy działalności Organów Samorządu Uczniowskiego
2. W zebraniach Samorządu Uczniowskiego lub zebraniach Organów Samorządu Uczniowskiego uczestniczą opiekunowie Samorządu Uczniowskiego.
3. W zebraniach Samorządu Uczniowskiego mogą brać udział - z głosem doradczym - osoby zaproszone przez Przewodniczącego Samorządu.
4. Posiedzenia organów Samorządu Uczniowskiego, Samorządu Uczniowskiego lub przedstawicieli samorządów klasowych zwołuje Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego lub opiekun Samorządu Uczniowskiego.
5. W celu wymiany informacji i współdziałania organy Samorządu Uczniowskiego zapraszają na swoje posiedzenia Dyrektora Szkoły oraz przedstawicieli innych organizacji działających na terenie szkoły.
6. W przypadku konfliktu Samorządu Uczniowskiego z innymi organami szkoły Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego ma prawo zwrócić się o rozstrzygnięcie sporu do organu prowadzącego szkołę w ramach kompetencji tego organu
§8
Obowiązki Opiekunów Samorządu Uczniowskiego
1. Obowiązki Opiekunów Samorządu Uczniowskiego obejmują:
g. troska o poczet sztandarowy szkoły
§9
Finansowanie Samorządu Uczniowskiego
§10
Postanowienia końcowe
1. Władze szkoły sprawują nadzór i udzielają pomocy w zakresie zgodnego z obowiązującymi przepisami gospodarowania środkami finansowymi.
2. Dyrektor Szkoły ma prawo zawiesić lub uchylić uchwałę lub inne postanowienia Samorządu Uczniowskiego, jeżeli byłyby one sprzeczne z prawem lub celami wychowawczymi szkoły.
Regulamin losowania numerka niepytanego
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.