POŻEGNANIE MATURZYSTÓW 2022/2023

30.04.2023
Główne wejście do budynku szkoły. Na schodach stoją maturzystki wraz z dyrektorką szkoły. Fotografia barwna

„Bądź gotowy dziś do drogi...”

Piątek 28 kwietnia 2023 przywitał nas słońcem. Nadszedł dzień, jak ktoś powie, jakich wiele, ale dla niektórych ten dzień był wyjątkowy. Młodzież klas maturalnych Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica zakończyła pewien etap drogi, jednocześnie wkroczyła na nowe nieodkryte ścieżki życia.

Tegorocznych maturzystów pożegnali młodsi stażem- koleżanki i koledzy. Przygotowali program, w którym zarówno śpiewem, jak również słowem przypomnieli, że „nic dwa razy się nie zdarzy(…), żaden dzień się nie powtórzy”. Pewien etap w życiu został zakończony, wspólne troski, radości, porażki i sukcesy na pewno pozostaną w pamięci. Jak trudno się rozstać przypomniała absolwentka Oliwia, która dla wszystkich zaśpiewała „Do widzenia przyjaciele”.

Po części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Sylwia Zajt. W ciepłych słowach zwróciła się do zebranych i przytaczając słowa Władysława Bartoszewskiego -„ Na pewno nie wszystko, co warto, to się opłaca, ale jeszcze pewniej nie wszystko, co się opłaca, to jest w życiu coś warte” - życzyła Maturzystom odwagi w zdobywaniu nowych doświadczeń.

Absolwenci, którzy wyróżniali się w nauce lub sporcie otrzymali z rąk dyrekcji zasłużone nagrody.

Pani dyrektor odczytała także życzenia w formie listu, które wystosował Starosta Powiatu Bocheńskiego.

Podziękowania dla Dyrekcji, Grona Pedagogicznego i innych pracowników szkoły złożył w formie autorskiego wiersza absolwent - Kacper Balcer:

„Wielmożna Dyrekcjo, Szanowni Nauczyciele,

Nadszedł dzisiaj dzień, ktoś powie dzień jakich wiele,

Jednocześnie smutny, ale i wesoły,

Oto czas opuścić mury tejże szkoły

Spory bagaż przeżyć, wspomnień ciesząc lica

Dał nam Zespół Szkół numer 1 imieniem Staszica,

I nachodzi mnie nostalgia wspominając te wszystkie szkolne ranki,

Kiedy patrzę na Kolegów i na Koleżanki,

Teraz nowe wyzwania świat przed nami stawia,

Nowy etap życie wdrożyć postanawia,

Każde z nas pójdzie w swoją stronę, podejmie wybory,

Do życzeń- były trafne, jestem tutaj skory,

Byście swoją przyszłość urządzili godnie,

Reprezentując nasz Mechanik z dumą i swobodnie,

Więc, gdy zapyta mnie kiedyś uczeń klasy 8-mej

Czy przypadkiem w tym ZS1 z nudów nie usnę,

Odpowiem mu jako absolwent , bo lata już lecą

Że drugiej takiej szkoły to szukać ze świecą

Wszystkim Wychowawcom jestem zaszczycony,

Podziękować bijąc przy tym niskie pokłony,

Dla pań woźnych-szacunek srodze się namęczyły,

Również za to, że nasze psoty cierpliwie znosiły,

Na koniec dziękuję wszystkim, co tutaj siedzicie,

I szkole, która wprowadziła nas w dorosłe życie.”

Wszystkim Maturzystom życzymy szerokiej drogi na różnych i nie zawsze prostych ścieżkach życia!  Niech słowa A. Asnyka staną się myślą przewodnią:

„Szukajcie prawdy jasnego płomienia,
Szukajcie nowych, nieodkrytych dróg.”

mgr   inż. M. Olszewska - Morawska
mgr Monika Radna