PIÓRO I PĘDZEL

„Pędzel i pióro to dwa znamiona,
przez które sztuka najsilniej działa”

Słowa zaczerpnięte z wiersza Narcyzy Żmichowskiej podkreślają, że te dwa media:  pióro i pędzel, są najlepszymi nośnikami, przez które poznajemy sztukę. Z kolei grecki poeta wskazywał, że „malarstwo jest milczącą poezją, a poezja – mówiącym malarstwem”.

Śmiało możemy powiedzieć, że te dwie przywołane sentencje mogą charakteryzować naszego wyjątkowego gościa – Panią Teresę Mrugacz, która 17 kwietnia odwiedziła  szkołę. Spotkanie pozwoliło nam na chwilę przenieść się w świat sztuki, gdyż świetlica szkolna zamieniła się w małą galerię, gdzie zostały zaprezentowane obrazy gościa.

Dorobek artystki jest imponujący. To nie tylko poezja i malarstwo, ale także śpiew i teatr. Jak pisze sama poetka, jej poezja rodzi się z potrzeby serca i jest wyrazem pragnień, tęsknot, bólu i radości.

Po krótkim przedstawieniu rysu biograficznego, młodzież wykonała kilka utworów muzycznych i wyrecytowała wybrane wiersze pochodzące z tomiku „Krajobrazy serca”.

W dalszej części artystka przeczytała utwory mające się znaleźć w kolejnym tomiku poezji. Malarka opowiedziała także o swojej drugiej pasji, czyli malarstwie. Dowiedzieliśmy się jak ważna w życiu artysty jest konstruktywna krytyka. Pani Mrugacz w ciepłych słowach zwróciła się do zgromadzonych uczniów i podkreśliła, że nigdy nie należy rezygnować ze swojej pasji, zawsze trzeba próbować  po raz kolejny nawet, gdy pojawią się zwątpienia.

Serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i przybycie do bocheńskiego Mechanika, za ciekawą rozmowę oraz prezentację prac.

Życzymy dalszych sukcesów na wszystkich szczeblach zainteresowań i niesłabnących inspiracji do tworzenia nowych dzieł.

Lidia Wołek