Symbol języka migowego

PATRON SZKOŁY - STANISŁAW STASZIC

26.02.2025
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

„Słowa uczą, przykłady kształcą” - podążając śladami patrona naszej szkoły....

      W piątek 21 lutego 2025 roku na świetlicy szkolnej młodzież zaprezentowała program artystyczny na temat patrona szkoły. Tematem spotkania było przedstawienie rożnych życiowych ról Stanisława Staszica, ale także ukazanie, w  jaki sposób   poczynania uczniów i absolwentów  bocheńskiego Mechanika, łączą się z postawą naszego patrona.

     Stanisława Staszica kojarzymy z czasami, w których mądrość i wiedza były miernikiem wartości człowieka. Imponuje niewątpliwie jego wszechstronność. Zajmował  się kształceniem dzieci arystokratów i jednocześnie organizowaniem szkolnictwa. Tworzył projekty reformy Polski i badał strukturę geologiczna polskich ziem. Zdobywał wysokie szczyty Tatr i tłumaczył Homera. Organizował przemysł i budował górnictwo krajowe, ale także podejmował działalność filantropijną. Zaangażowanie Staszica w organizowanie szkół zawodowych było głównym czynnikiem, dzięki któremu wybór patrona szkoły padł na jego osobę. Uważał, że społeczeństwu potrzebni są fachowcy, ludzie wykształceni i dobrzy w swoim zawodzie. Wszechstronność i otwarcie na to, co nowe jest również wyznacznikiem  edukacyjnych ścieżek naszej szkoły.

      Przedstawiając biografię Stanisława Staszica zwróciliśmy uwagę na związki jego postawy z naszą szkołą, ale też na wyjątkowość tej  osobowości, która wyrażała się w  niezwykłej pracowitości, ale także kreatywności. Należał on do tych wybitnych ludzi, którzy nie poprzestawali tylko na jednej dziedzinie zainteresowań, ale wychodzili dalej, podejmując czasem trudne i dla przeciętnego człowieka niewyobrażalne inicjatywy. Dziś trudno zliczyć te, których podjął się Stanisław Staszic. Nie był on zwykłym duchownym, ale także podróżnikiem, uczonym, politykiem, pisarzem, reformatorem i pedagogiem. Ceną za jego kreatywność była samotna droga, często pełna zawiści i niezrozumienia ze strony innych, chociaż jego nadrzędnym celem było  ukazanie sensu takich wartości jak wiedza, dobroć i solidarność.

     Stanisław Staszic został wybrany patronem nie tylko jako inicjator szkolnictwa zawodowego, ale również ze względu na swoją  wszechstronność i niezłomny charakter w dążeniu do celu. Takie też wartości staramy się naśladować. Od ponad  pięćdziesięciu lat wierni jesteśmy zatem łacińskiemu przysłowiu „Verba docent, exempla trahunt” . Tak- słowa są ważne i uczą, są początkiem czegoś wielkiego, ale to przykłady postaw słaniają nas do naśladowania. W  naszym przypadku postawa Stanisława Staszica daje nam tak wiele możliwości, że trudno nadążyć, ale my staramy się ciągle być o krok za naszym patronem.  Od momentu nadania imienia szkole nie zmienił się zasadniczo kierunek kształcenia, ciągle dominują u nas przedmioty techniczne i ścisłe, a wierni reformatorskim poczynaniom Staszica poszerzamy naszą ofertę edukacyjną o kierunki dziś potrzebne i  poszukiwane.

                   Młodzież, naśladując kreatywność  Stanisława Staszica po raz kolejny pokazała swój kunszt artystyczny, tworząc ciekawy montaż słowno- muzyczny. Biografię patrona przedstawili  uczniowie 4J : Anna Olszewska, Wiktoria Rajca, Aleksandra Tabor, Szymon Klimek,  Kornel  Szewczyk. Natomiast  oprawę muzyczną przygotowali : Julianna Sitko ( 4 J), Zuzanna Dziedzic ( 2Y), Dawid Piekarz ( 3E), Monika Węglarz ( 5L), Piotr Michałek ( 1V) oraz Maciej Styczeń ( 5I). Opiekę nad całością sprawowały panie: Danuta Mroczek i Iwona Pachołek.

            Po przedstawieniu pani dyrektor Sylwia Zajt wręczyła nagrody uczniom, którzy zwyciężyli  w konkursie  plastycznym „ Staszic oczami młodych”, który zorganizowały panie: Ewa Ryszka oraz Agnieszka Rachwał.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Oliwia Żebrowska- 2K

II miejsce - Tomasz Migdał- 4K

III miejsce - Anna Bukowiec- 4K

Wyróżnienie - Klaudia Tyrawa- 3J

  Wszystkim uczniom dziękujemy bardzo za zaangażowanie  i gratulujemy talentu.

                                                                                                     Danuta Mroczek

Galeria zdjęć

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.