NA PODKARPACKICH SZLAKACH

05.11.2021
27.	Na szlaku na szczyt Smerek – w tle widoki na Bieszczady

Na podkarpackich szlakach

Końcem października (28-29.10) klasy 3PSg, 3Eg oraz uczniowie 3ig, 4P wybrali się na wycieczkę by sprawdzić jakie atrakcje oferuje region podkarpacia. Dwudniowy wyjazd obfitował w ciekawe spotkania z miejscami dotąd dla wielu nieznanymi. W pierwszy dzień uczniowie naszej szkoły mogli poznać nadal czynne przedsiębiorstwo w Bóbrce gdzie wydobywa się polską ropę naftową oraz gdzie mieści się Muzeum Przemysłu Naftowego. Muzeum jest pełne starych i współczesnych maszyn, sprzętu i urządzeń używanych do wydobycia ropy i gazu oraz produkcji jej pochodnych. Znajduje się tu także czynny szyb z wydobywającą się ropą, piękna kolekcja lamp naftowych oraz nowoczesny pawilon multimedialny gdzie uczniowie poznali współczesne metody wydobycia, produkcji, zastosowania i dystrybucji ropy naftowej i gazu w Polsce i nie tylko. W drodze do Bieszczad przystankiem był także Sanok gdzie odwiedziliśmy jedno z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest malowniczo położone na prawym brzegu Sanu. Skupia się na obszarze 38 ha i pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. Prezentowana jest tu kultura polsko-ukraińskiego pogranicza grup etnograficznych - Bojków, Łemków, Pogórzan i Dolinian. Zgromadzono tu ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku. Dzień zakończył się pieczeniem kiełbasek. Drugi dzień wymagał od całej grupy trochę wysiłku. Od rana czas mijał na pokonywaniu drogi na Smerek. To szczyt w Bieszczadach o wysokości 1222 n.p.m. gdzie szliśmy szlakiem połoniny Wetlińskiej i podziwiali piękne widoki bezludnych Bieszczad. Zanim wyjechaliśmy z Podkarpacia czas umilała nam muzyka na statku wycieczkowym wolno kołyszącym się po falach Soliny, jednego z najbardziej urokliwych sztucznych jezior w Polsce. Dwudniowy wyjazd udał się doskonale, co zapewniła pogoda, która jak na tę porę roku była wyjątkowo słoneczna i ciepła, choć, podczas podejścia na Smerek, Bieszczady dały każdemu odczuć czym jest wiatr w górach.

mgr Paweł Wieciech