Na podkarpackich szlakach

04.10.2020
Na podkarpackich szlakach 2
Na podkarpackich szlakach - czyli wycieczka klasy 2MYg i 2F W miniony tydzień września (23-24.09) klasy 2MYg, 2F oraz kilku uczniów z innych klas wybrało się na wycieczkę autokarową by zasmakować atrakcji jakie oferuje region Podkarpacia. Dwudniowy wyjazd obfitował w ciekawe spotkania z miejscami dotąd dla wielu nieznanymi. W pierwszy dzień uczniowie naszej szkoły mogli poznać nadal czynne przedsiębiorstwo w Bó
Na podkarpackich szlakach - czyli wycieczka klasy 2MYg i 2F

W miniony tydzień września (23-24.09) klasy 2MYg, 2F oraz kilku uczniów z innych klas wybrało się na wycieczkę autokarową by zasmakować atrakcji jakie oferuje region Podkarpacia. Dwudniowy wyjazd obfitował w ciekawe spotkania z miejscami dotąd dla wielu nieznanymi. W pierwszy dzień uczniowie naszej szkoły mogli poznać nadal czynne przedsiębiorstwo w Bóbrce gdzie wydobywa się polską ropę naftową oraz gdzie mieści się Muzeum Przemysłu Naftowego. Muzeum jest pełne starych i współczesnych maszyn, sprzętu i urządzeń koniecznych do wydobycia ropy i gazu oraz produkcji jej pochodnych. Znajduje się tu także czynny szyb z wydobywającą się ropą, piękna kolekcja lamp naftowych oraz nowoczesny pawilon multimedialny gdzie uczniowie poznali współczesne metody wydobycia, produkcji, zastosowania i dystrybucji ropy naftowej i gazu w Polsce i nie tylko. W drodze do Bieszczad przystankiem był także Sanok gdzie odwiedziliśmy jedno z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest malowniczo położenie na prawym brzegu Sanu. Skupia się na obszarze 38 ha i pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. Prezentowana jest tu kultura polsko-ukraińskiego pogranicza grup etnograficznych - Bojków, Łemków, Pogórzan i Dolinian. Zgromadzono tu ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku. Wieczór zakończył się zajadaniem kiełbasek pieczonych na ogniskowym ogniu. Drugi dzień wymagał od całej grupy trochę wysiłku. Od rana czas mijał na pokonywaniu drogi na Smerek. To szczyt w Bieszczadach o wysokości 1222 n.p.m. gdzie szliśmy szlakiem połoniny Wetlińskiej i podziwiali piękne widoki bezludnych Bieszczad. Zanim wyjechaliśmy z Podkarpacia czas umilała nam muzyka bieszczadzkiego barda, który towarzyszył nam jako przewodnik oraz ta na statku wycieczkowym wolno kołyszącym się po falach Soliny, jednego z najbardziej urokliwych sztucznych jezior w Polsce. Dwudniowy wyjazd udał się doskonale, co zapewniła nam pogoda, która pozwoliła jeszcze na rozkoszowanie się ciepłem i słońcem, choć, podczas podejścia na Smerek, Bieszczady dały każdemu odczuć czym jest silny wiatr w górach.

Paweł Wieciech
Na podkarpackich szlakach 2