W ODWIEDZINACH U KRECIKA CZYLI ZWIEDZAMY PRAGĘ

Przez dwa kwietniowe dni uczniowie naszej szkoły przemierzali czeskie szlaki. Młodzież z klas  3V, 3J oraz częściowo 3F zwiedzała stolicę Czech - Pragę. Przywitała ich przepiękna, prawie lipcowa pogoda. Kwitnące parki i zieleńce dodawały uroku otoczeniu.

Praga to średniowieczne, pełne historycznych, stylowych i zabytkowych zabudowań miasto, w którym żyje 1,25 mln ludzi. Słynie z położonej na wzgórzu dzielnicy Hradczany, gdzie znajduje się kompleks zamku praskiego z malowniczymi widokami na miasto. Do najważniejszych obiektów religijnych należy monumentalna gotycka katedra św. Wita znana z witraży oraz bazylika św. Jerzego z wnętrzem w stylu romańskim. Kolorowe domki położone przy Złotej Uliczce mieszczą ekspozycje historyczne.

Uczniowie zwiedzili najważniejsze miejsca z praskim Rynkiem Staromiejskim, mostem Karola, a także te firmowane przez znanego czeskiego bohatera Wojaka Szwejka. Dzięki przewodnikowi poznali nie tylko historię miasta, ale i najważniejszych artystów i ich oryginalne praskie działa. Duże wrażenie zrobiły również eksponaty w praskim Muzeum Techniki.

mgr P. Wieciech