Symbol języka migowego

MECHANIK POSZEDŁ SZLAKIEM PILECKIEGO

07.03.2025
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Grupa hardych uczniów z klas: 2CZ, 2E i 2PS wyruszyła ze szkoły Szlakiem Ucieczki Witolda Pileckiego (odcinek z Bochni do Wiśnicza), upamiętniającym ucieczkę rotmistrza z KL Auschwitz nocą, 26/27 kwietnia 1943 r. Właśnie w tą noc Witold Pilecki wraz z Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim wyruszyli pod osłoną nocy w kierunku Alwerni, następnie Tyńca, Wieliczki, Bochni i Wiśnicza. Na bocheńszczyźnie Pilecki wraz z kolegami przeszedł przez Puszczę Niepołomicką, zatrzymując się w leśniczówce Poszyna, a dalej przez Damienice, do Bochni. W naszym mieście przebywał na ul. Sądeckiej 30, u rodziny Edmunda Zabawskiego, który pomagał Pileckiemu opracować plan ucieczki z obozu, ale sam pozostał w Auschwitz. Później ruszył do prof. Urszuli Wińskiej związanej z AK, która mieszkała na ul. Gołębiej. Niestety do spotkania nie doszło, ponieważ została ona aresztowana i uwięziona w KL Ravensbrick. Dzięki pomocy Leona Wandasiewicza – brata prof. Urszuli Wińskiej, dostał się szlakiem węgierskim do Koryznówki, tam spotkał się z Tomaszem Serafińskim, pod nazwiskiem którego Pilecki przebywał w obozie.

Najtrudniejszym odcinkiem do pokonania dla uczniów naszej szkoły okazało się podejście na ul. Sądeckiej, później już było zdecydowanie lepiej. Rajd opierał się na aplikacji Szlak ucieczki Pileckiego, dzięki której można było poznać bliżej Pileckiego skanując kody QR rozmieszczone w różnych miejscach tras. Ostatecznie młodzieży udało się odnaleźć tylko jeden – przy Koryznówce. Niestety nie odnaleziono żadnego w Bochni, ale i tak rajd był dobrym pretekstem do tego, aby uczniowie poznali historię rotmistrza Pileckiego– Żołnierza Niezłomnego.

Pogoda dopisała, a wspólna wędrówka sprzyjała rozmowom, poznawaniu okolicy i przyrody. Już wkrótce następny rajd.

Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali:
Izabela Kierepka,
Sławomir Zubel,
Janusz Tarczydło,
Iwona Pachołek,
Agnieszka Nowak,
Łucja Piątkowska.

Galeria zdjęć

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.