MATURZYŚCI W MUZEUM MIEJSCA PAMIĘCI AUSCHWITZ - BIRKENAU

25 stycznia klasy maturalne pojechały do Muzeum Miejsca Pamięci Auschwitz – Birkenau.

Ten cykliczny wyjazd, organizowany przez polonistów, jest stałym punktem w rocznym harmonogramie szkoły, ponieważ nie tylko kształtuje świadomość o przeszłości, ale przede wszystkim przestrzega przed totalitaryzmem i pokazuje jego konsekwencje.

W tym roku do Muzeum pojechało ponad 200 osób, które w siedmiu grupach zwiedzały najbardziej znaczące miejsca, takie jak bloki ukazujące cel zagłady, sposób jej przeprowadzenia oraz konsekwencje.

Z Auschwitz uczniowie udali się do Birkenau, obozu, który obrazuje skalę morderstwa dokonanego w tym miejscu przez nazistów.

Wizyta w obozie jest zawsze pretekstem do dyskusji na temat historii oraz literatury okresu wojny i okupacji. W tym roku szkolnym wszyscy maturzyści omówili już opowiadania obozowe, dlatego ten wyjazd zobrazował im opisane przez Tadeusza Borowskiego miejsca i wydarzenia. Większość z nich będzie mogła również wykazać się wiedzą na lekcji historii, bowiem część klas dostała możliwość napisania pracy na temat:

„Auschwitz – Birkenau w czasie II wojny światowej i współcześnie”.

Wszyscy uczniowie podeszli do wizyty w Muzeum z wielką powagą i szacunkiem, za co chcielibyśmy bardzo podziękować!