KWIECIEŃ MIESIĄCEM ŚIADOMOŚCI NA TEMAT AUTYZMU

Świa­to­wy Dzień Świa­do­mo­ści Au­ty­zmu przy­pa­da 2 kwiet­nia. W naszej szkole zaczęliśmy, obchody już 1 kwietnia, zachęcając uczniów i nauczycieli do odważnego wyrażenia swojego wsparcia i świadomości poprzez ubranie się na niebiesko. Wy­ra­ża­my w ten sposób swo­ją so­li­dar­ność i zro­zu­mie­nie dla osób z za­bu­rze­niem ze spek­trum au­ty­zmu, gdyż ko­lor nie­bie­ski jest sym­bo­lem jed­no­ści. Waż­ne, aby ta so­li­dar­ność i zro­zu­mie­nie de­kla­ro­wa­ne w kwiet­niu mia­ły prze­ło­że­nie na po­zo­sta­łe dni w ro­ku.

CZYM JEST AUTYZM DLA CIEBIE?

„Za­mknię­cie przed świa­tem, wy­ob­co­wa­nie, cho­ro­ba, sa­mot­ność, chłód, bez­sil­ność, nie­zro­zu­mie­nie, nadw­raż­li­wość na bodź­ce, brak ak­cep­ta­cji, wy­co­fa­nie spo­łecz­ne, prze­ra­że­nie, znie­wo­le­nie, ci­sza i krzyk w jed­nym, nie­wi­dzial­na szy­ba, cho­wa­nie się przed świa­tem, in­dy­wi­du­al­ność, nie­moc, strach, mi­kro­świat ata­ko­wa­ny przez gi­ga­świat, cie­pło i mi­łość, in­te­li­gen­cja po­nad­prze­cięt­na, wy­jąt­ko­we umie­jęt­no­ści”. Ta­kie pa­dły od­po­wie­dzi, kie­dy za­da­łam to py­ta­nie w me­diach spo­łecz­no­ścio­wych. Nie­zro­zu­mie­nie i strach – nie­roz­łącz­ne. Nie ro­zu­mie­my, więc bo­imy się. Cią­gle zbyt wie­le py­tań, na któ­re nie ma od­po­wie­dzi.

CZYM JEST AUTYZM W OPINII EKSPERTÓW?

W 1943 r. Leo Kan­ner wpro­wa­dził ter­min au­tyzm w od­nie­sie­niu do za­bu­rzeń zdia­gno­zo­wa­nych u dzie­ci. Wspo­mnia­ne nie­pra­wi­dło­wo­ści cha­rak­te­ry­zo­wa­ły się bra­kiem po­trze­by kon­tak­tu z in­ny­mi ludź­mi, izo­lo­wa­niem się, dą­że­niem do sa­mot­no­ści. Na­zwa au­tyzm na­wią­zu­je do grec­kie­go sło­wa au­tos , któ­re zna­czy „sa­m”.

Au­tyzm jest dia­gno­zo­wa­ny na pod­sta­wie symp­to­mów opi­sa­nych przez Ame­ry­kań­skie To­wa­rzy­stwo Psy­chia­trycz­ne – DSM-5 oraz Świa­to­wą Or­ga­ni­za­cję Zdro­wia – ICD-10. Zgod­nie z DSM-5 za­bu­rze­nia ze spek­trum au­ty­zmu (au­tism spec­trum di­sor­ders) na­le­żą do gru­py za­bu­rzeń roz­wo­jo­wych, cha­rak­te­ry­zu­ją­cych się trud­no­ścia­mi w ko­mu­ni­ka­cji i in­te­rak­cjach spo­łecz­nych, któ­rym to­wa­rzy­szą po­wta­rza­ne, ogra­ni­czo­ne i ste­reo­ty­po­we za­cho­wa­nia. We­dług kla­sy­fi­ka­cji ICD-10 kry­te­ria dia­gno­stycz­ne przed­sta­wia tria­da nie­pra­wi­dło­wo­ści w:

• ko­mu­ni­ka­cji wer­bal­nej i niewer­bal­nej
  • in­te­rak­cjach spo­łecz­nych – pro­ble­my w na­wią­zy­wa­niu re­la­cji
  • za­cho­wa­niach, za­in­te­re­so­wa­niach, ak­tyw­no­ściach – ste­reo­ty­po­wy i ogra­ni­czo­ny re­per­tu­ar

Au­tyzm wpro­wa­dza zmy­sły w błąd. Prze­pro­wa­dzo­na przez fun­da­cję SYNAPSIS w 2012 ro­ku kam­pa­nia spo­łecz­na z udzia­łem Bar­tło­mie­ja To­py do­sko­na­le obra­zu­je i tłu­ma­czy za­cho­wa­nia osób z za­bu­rze­nia­mi ze spek­trum au­ty­zmu. Au­tyzm już nie jest te­ma­tem ta­bu. Co­raz wię­cej ludzi pró­bu­je zro­zu­mieć nie­ty­po­we za­cho­wa­nia osób ze spek­trum au­ty­zmu, nie oce­nia­jąc ich przy tym. Waż­ne, aby o au­ty­zmie mó­wić gło­śno nie tyl­ko 2 kwiet­nia, ale każ­de­go dnia; aby uwraż­li­wiać i uświa­da­miać na­sze spo­łe­czeń­stwo; aby zro­zu­mieć i za­ak­cep­to­wać. Nie bądź zie­lo­ny w te­ma­cie au­ty­zmu. Bądź nie­bie­ski.