GALA KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO

galaksztalceniazaw
 W dniu 7 grudnia 2018 roku w Turon Arenie w Krakowie odbyła się uroczysta GALAKSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO, podczas której wręczane były nagrody rzeczowe dla uczniów którzy zajęli I, II i III miejsce w konkursie „ Mam zawód. Mam fantazję”.          Celem konkursu było propagowanie myśli technicznej wśród młodzieży, sprawdzenie wiedzy i umiejęt

i umiejętności podczas konfrontacji z innymi uczestnikami oraz zdobycie nowego doświadczenia.

W tym roku szkolnym konkurs był rozgrywany w dziewięciu konkurencjach zawodowych:

1. I Konkurencja – Fantazje na biszkopcie – branża turystyczno-gastronomiczna

2. II Konkurencja – Wyczarowane ze stali – branża mechaniczna i górniczo-hutnicza

3. III Konkurencja – Bezpiecznie z niebezpiecznym – branża administracyjno-usługowa

4. IV Konkurencja – Projekt koncepcyjny ogrodu przy domu jednorodzinnym, położonym na Podhalu

- branża rolno-leśna z ochroną środowiska/administracyjno-usługowa

5. V Konkurencja – Sterowanie elektropneumatyczne z zastosowaniem sterownika PLC- branża

elektryczno-elektroniczna, mechaniczna i górniczo-hutnicza

6. VI Konkurencja – Mistrzostwa agrotroników – branża rolniczo-leśna z ochroną środowiska

7. VII Konkurencja – Zakąski bankietowe – branża turystyczno-gastronomiczna

8. VIII Konkurencja – Przygoda, przyroda, krajobrazy- czekają na Ciebie na szlaku. Dasz radę !-

branża turystyczno-gastronomiczna, administracyjno usługowa

9. IX Konkurencja – Dekoracja z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę – - branża budowlana.

W konkurencji II „Wyczarowane ze stali” zwyciężył uczeń z Zespołu szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica
w Bochni z klasy 3P Paweł Łopata.

W konkursie „Wyczarowane ze stali” brało udział 15 uczestników z 8 szkół z całej Małopolski tj. z:

- Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej,

- Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu,

- Salezjańskiego Publicznego Technikum w Oświęcimiu,

- CKZiU w Andrychowie,

- Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni,

- Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 1 w Krakowie,

Centrum Kształcenia Praktycznego w Krakowie,

- Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji w Szczucinie.

Konkurs odbył się 9 października 2018 roku w Zespole Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu. Zadanie konkursowe polegało na samodzielnym wykonaniu uchwytu mocującego brzeszczot w piłce do metalu, zgodnie z wcześniej otrzymanym rysunkiem wykonawczym.

Proces technologiczny uchwytu obejmował operacje obróbki ręcznej oraz obróbki maszynowej skrawaniem wykonywane na uprzednio wylosowanym stanowisku. Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3P: Kowalski Ireneusz oraz Łopata Paweł (który okazał się najlepszy i zajął I miejsce)
a opiekunami byli Andrzej Famielec i mgr inż. Marek Pasula.

Zadanie było oceniane pod względem precyzji wykonania elementu jak i bhp. Dodatkowym utrudnieniem było brak wcześniejszej znajomości parku maszynowego na którym były rozgrywane zawody.

Na GALI KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO ZS Nr 1 w Bochni był reprezentowany przez:

- dyrektora Wydziału Oświaty, Promocji i Aktywności Społecznej mgr Bernadetę Wąsik

- dyrektora szkoły: mgr inż. Jana Balickiego

- opiekuna: mgr inż. Marka Pasulę

- zwycięzcę konkursu: Pawła Łopatę.

Nagrody rzeczowe oraz dyplomy pamiątkowe wręczali uczestnikom konkursu pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego.

Uroczystość rozdania nagród umilił pokaz popularnonaukowy Małopolskiego Centrum Nauki – Cogiteon który dotyczył zastosowania zjawisk fizycznych i chemicznych w życiu codziennym człowieka – co naprawdę robiło wrażenie.

Na zakończenie gali odbył się uroczysty poczęstunek.

mgr inż. Pasula Marek

galaksztalceniazaw