FIRST STEP TO NOBEL PRIZE - konkurs fizyczny

08.12.2015
  V Internetowy Konkurs „First Step To Nobel Prize”„O puchar Prorektora” Politechniki Łódzkiej   Konkurs ten ma na celu przede wszystkim inspirowanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych do głębszego zainteresowania się fizyką jako nauką empiryczną oraz wykorzystywania poznanych praw i zasad w sytuacjach typowych oraz nowych (problemowych). Poprzez stworzenie możliwości ciągłego sprawdzania swojej wiedzy motywuje on u

 

II. Organizatorzy

Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki Ziemi Łódzkiej oraz Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.

III. Uczestnicy konkursu

Każdy uczestnik konkursu jest zobowiązany do śledzenia informacji ukazujących się na stronie Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki Ziemi Łódzkiej. Uczestnikiem konkursu może być każdy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej, który zgłosi się do konkursu oraz uzyska login i hasło.

Aby uzyskać hasło i login należy zarejestrować się poprzez stronę www.e-matura.p.lodz.pl wypełniając następujące dane:

  • Adres email – adres email jest jednocześnie loginem
  • Hasło
  • Imię
  • Nazwisko
  • Numer PESEL
  • Nazwa szkoły
  • Imię i Nazwisko Opiekuna
  • Numer telefonu (do wiadomości organizatorów)

Od II edycji konkursu rozgrywany jest również turniej drużynowy

  • Każda drużyna musi składać się przynajmniej z 4, ale nie więcej niż 8 uczestników.
  • Każdy uczestnik musi uzupełnić dodatkowo dwa pola: nazwa drużyny oraz funkcja: kapitan lub uczestnik.
  • Kapitan przesyła skład swojego zespołu wraz z potwierdzeniem szkoły na koneczny@interia.pl. Potwierdzeniem jest skan karty uczestników wraz z pieczątką szkoły lub zgłoszenie zespołu poprzez e-mail szkoły.
  • Zespół uważa się za zgłoszony jeżeli kapitan zespołu otrzyma potwierdzenie od organizatorów konkursu.

IV. Przebieg konkursu

  1. Cały konkurs składa się z 5 sesji konkursowych odbywających się za pośrednictwem Internetu na platfotmie www.e-matura.p.lodz.pl oraz finału, który odbędzie się w warunkach kontrolowanej samodzielności.
  2. Każda sesja konkursowa internetowa polega na rozwiązaniu określonej ilości zadań i udzieleniu poprawnej odpowiedzi również przez Internet. Czas trwania sesji to 120 minut. Platforma konkursowa będzie otwierana zawsze o godzinie 19.00, a zamykana o godzinie 21.00. Godzina 21.00 jest godziną zamknięcia testu, w przypadku późniejszego rozpoczęcia testu czas trwania testu przez ucznia jest automatycznie skracany.
  3. Plan sesji konkursowych oraz zakres programowy:
    1   16.10.2015 r. Mechanika + bryła sztywna
    2 06.11.2015 r. Jak wyżej + własności ciał, grawitacja
    3 11.12.2015 r. Jak wyżej + elektrostatyka, prąd stały
    4 15.01.2016 r. Jak wyżej + elektromagnetyzm, optyka
    5 06.03.2016 r. Całość wymagań egzaminu maturalnego
    6 08.04.2016 r. Finał
    7 kwiecień 2016 r. Zakończenie konkursu - rozdanie nagród
  4. Ilość otrzymanych punktów konkursowych jest zależna od zajętego miejsca w danej sesji konkursowej i jest przydzielana automatycznie zgodnie z tabelą:
    Miejsce 1 2 3 4 5 6 10 11 12 13 14 15
    Punkty 25 20 15 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
  5. O miejscu uzyskanym w danej sesji konkursowej decydują punkty uzyskane przy rozwiązywaniu arkusza konkursowego. Informacje o uzyskanej punktacji uczeń otrzyma w czasie do 30 minut od zakończenia danej sesji konkursowej na adres email podany podczas logowania.
  6. Po rozegraniu 5 sesji konkursowych 50 najlepszych uczestników uzyskuje tytuł finalisty i prawo do udziału w finale konkursu, który zostanie przeprowadzony 08.04.2016 r. w auli Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.
  7. Finał konkursu polega również na rozwiązaniu arkusza konkursowego i udzieleniu odpowiedzi przez Internet. O zwycięstwie w konkursie decyduje wyłącznie liczba punktów uzyskana w finale. W przypadku jednakowej liczby punktów decyduje krótszy czas rozwiązywania zadań. Ostateczne wyniki zostaną ogłoszone na początku kwietnia 2016 r.  podczas uroczystej konferencji, na której zostaną rozdane nagrody dla zwycięzców konkursu.
  8. Podczas konkursu uczestnik może posługiwać się własnym przenośnym komputerem z opcją dostępu do Internetu. Dla uczestników którzy nie dysponują takim komputerem sprzęt zapewni Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.
  9. Uczestnik z przyczyn losowych może nie brać udziału w określonej sesji konkursowej oraz przystąpić do konkursu później.
  10. Wynik drużyny jest sumą punktów uzyskanych przez 4 najlepszych uczestników zespołu. W przypadku gdy w pewnej sesji weźmie udział mniej niż 4 uczestników to sumuje się wyłącznie punkty uzyskane przez aktywnych uczestników (startujących w danej sesji konkursowej).
  11. Przewiduje się również rozegranie sesji konkursowej dla zespołów biorących udział w konkursie na analogicznym zasadach jak dla uczestników indywidualnych. W finale drużynowym weźmie udział 10 najlepszych zespołów zaproszonych przez organizatorów.
  12. Udział w konkursie indywidualnym nie wyklucza udziału w konkursie zespołowym i odwrotnie.

V. Nagrody

Zwycięzca konkursu uzyskuje Puchar Dziekana, trofeum przechodnie oraz komputer przenośny Notebook.

Wszyscy finaliści otrzymają dyplomy uznania. Laureaci konkursu (5 osób) oraz wyróżnieni finaliści (bez ograniczenia liczby wyróżnień) otrzymują cenne nagrody rzeczowe, ufundowane przez Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.

Opiekunowie finalistów otrzymują dyplomy uznania oraz listy gratulacyjne.

VI. Zakres materiału obowiązujący na konkursie

Wszystkie zadania zostaną ułożone na podstawie obowiązującego aktualnie zestawu wymagań egzaminacyjnych zawartych w informatorze maturalnym z fizyki.

VII. Postanowienia końcowe

W skład Komisji Konkursowej wchodzą przedstawiciele Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej (wydelegowani przez Dyrektora Instytutu) oraz nauczyciele, których uczniowie nie biorą udziału w konkursie (zaproszeni do Komisji przez Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki Ziemi Łódzkiej). Wszelkie kwestie sporne rozstrzyga Zarząd Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki Ziemi Łódzkiej.

 

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.