EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Europejski Dzień Języków Obcych

26 września 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych - EDJO, który jest organizowany corocznie z inicjatywy Rady Europy. Trudno uwierzyć, ale upłynęło już dwadzieścia jeden lat od ustanowienia tego święta, któremu przyświeca przekonanie, że: “różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego zrozumienia pomiędzy kulturami oraz że różnorodność językowa jest kluczowym czynnikiem stanowiącym o bogactwie różnorodności kulturowej naszego kontynentu …”

Ten dzień ma na celu podkreślenie znajomości języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej naszego kontynentu.

Przygotowana z tej okazji prezentacja multimedialna przybliżyła uczniom klas:

* 4 Psg gr. 1

* 4Ig gr. 1

* 4 Ig gr. 2

* 2 K gr. 1

* 2 I gr. 1

historię Europejskiego Dnia Języków Obcych oraz różnorodność językową naszego kontynentu. Młodzież dowiedziała się z niej, jakie są główne założenia święta, jak bogatym dziedzictwem kulturowym jest różnorodność językowa Europy i jak ważne jest promowanie wielojęzyczności w celu wzajemnego zrozumienia.

Uczniowie w/w klas mieli także możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na temat EDJO, rozwiązując quizy dotyczący Niemiec, Austrii, Szwajcarii oraz Liechtenstein zarówno te w aplikacji Kahoot jak również przygotowane przez nauczycielkę języka niemieckiego, Panią mgr Alinę Czech.

Słuchając piosenki “Panie Janie” oraz utworu z filmu “Kraina Lodu”, uczniowie mogli skonfrontować swoją znajomość języków obcych.

Pomocne było również wykorzystanie kodów QR.

W konsekwencji Europejskiego Dnia Języków Obcych klasa 4 Ig zamieniła na moment salę lekcyjną nr 15 w miejsce promujące naukę języka niemieckiego, a święto na dobre zagościło w naszej szkole, dlatego Pani Alina Czech powtórzy inicjatywę w dniach 27-30 września 2022 roku z następującymi klasami:

* 2Y gr. 1

* 1E gr. 1

* 1 Z gr. 1

* 1 L gr. 1

* 2 Ps gr. 2

* 4 Eg gr. 2

* 1 Pc gr. 1

* 2 L gr. 1

* 1 S gr. 1

Na zakończenie obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych czeka na uczniów nietypowe zadanie - wcielenie się w rolę agenta specjalnego:-)

WARTO UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH:-)