CUDNE MANOWCE...WIECZÓR POEZJI ŚPIEWANEJ

31 marca w naszej szkole odbył się wieczór poezji śpiewanej pt. „Cudne manowce” prezentujący poezję Edwarda Stachury.

Edward Stachura urodził się 8 sierpnia 1937 roku w rodzinie polskich emigrantów w Charvieu we Francji. Zmarł w 24 lipca 1979 roku w Warszawie. Poeta, który swoim stylem bycia i językiem uwiódł rzesze młodych ludzi. Żył, tak jak pisał i tak, jak chciał żyć. Talent poetycki objawił się u niego już w wieku 17 lat. Już wtedy niepokorny, chciał być i był poetą na krawędzi, na granicy. – Na granicy w różnym sensie: życia i literatury, codzienności i odświętności, przerażenia i zachwytu nad ludzkimi historiami. Przez lata tułał się i szukał swego miejsca na ziemi. Żył z dnia na dzień. – Afirmował życie, był wielkim piewcą świata. Wszystkie jego poematy i wiersze mają nas otworzyć, mają dać nam nową perspektywę rozumienia świata, tego po co tu jesteśmy. Zawsze próbował drążyć nasze "ja". Poeta był wiecznym buntownikiem szukającym odpowiedzi na pytania tak ważne dla każdego z nas, pytania o miłość, przyjaźń o sens istnienia. Bo Stachura żył tak jak tworzył – intensywnie, szczerze. I takiego właśnie powinniśmy go zapamiętać.

Podczas kameralnego spotkania został zaprezentowany również wiersz autorstwa Krzysztofa Maciejowskiego z klasy 2i.

Utwory Edwarda Stachury prezentowali uczniowie w składzie:

Kinga Mroczek klasa 1Y (śpiew)

Maria Paluch klasa 1K (śpiew)

Agata Płaczek klasa 1K (śpiew)

Julianna Sitko klasa 1J (śpiew, pianino)

Julia Sławęta klasa 1Y (śpiew, skrzypce)

Zuzanna Zawadzka klasa 3J (konferansjer)

Bartosz Klupa klasa 3My (gitara akustyczna)

Tomasz Migdał klasa 1K (śpiew)

Patryk Załupski klasa 4E (recytacja i konferansjer)

Opieka pedagogiczna: Kinga Kubas i Marcin Grandys