CO CIEKAWEGO W SUDETACH?

28.10.2021
11.	Uczniowie klasy 3J i MYg siedzący na schodach przed Bazyliką w Wambierzycach. W tle monumentalna fasada Bazyliki.

Co ciekawego w Sudetach?

Dolny Śląsk to region niezwykle atrakcyjny, bogaty w historię, specyficzną kulturę, architekturę i piękne krajobrazy Sudetów. Region, gdzie krzyżowały się czy następowały po sobie wpływy polskie, czeskie, niemieckie, pruskie czy austriackie. Ta bogata spuścizna spowodowała, że Dolny Śląsk jak i obszar całego Śląska rok rocznie przyciąga rzesze turystów głodnych poznania jego historii i uroków. Dość wspomnieć, że sam Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych odwiedziło w tym sezonie 1,5 mln turystów.

To właśnie, południowe rejony Dolnego Śląska, miało okazję poznać prawie 100 uczniów naszej szkoły. Klasy 3F, 3J, 3MYg i część klasy 3TZ wzięły udział w wycieczkach prowadzących po szlakach Koliny Kłodzkiej i Gór Stołowych. Pierwszym przystankiem na ich trasie był olbrzymi, imponujący rozmachem i architekturą pałac holenderskiej księżniczki Marianny Orańskiej, na którego wybudowanie, jak podają przewodniki, przeznaczono 3 tony złota. Uczniowie odwiedzili również Wambirzyce, gdzie znajduje się słynna Kalwaria Wambierzycka zwana Śląską Jerozolimą z barokową bazyliką i prawie setką kapliczek rozsianych po wzgórzach nazwanych zgodnie z ich biblijnymi odpowiednikami. Młodzież zwiedziła także Duszniki Zdrój i Muzeum Papiernictwa, gdzie uczniowie sprawdzali jak zabezpieczone są banknoty i dokumenty wydrukowane przez Wytwórnię Papierów Wartościowych.

Drugi dzień uczestnicy wyjazdu spędzili na szlaku Szczelińca Wielkiego skąd rozpościerają się wspaniałe widoki na rozległe krajobrazy Sudetów i gdzie droga bardzo często wymuszała poruszanie się tylko gęsiego, a czasami i na czworakach. Nie można było ominąć Kaplicy Czaszek w niedalekiej Czermnej, która zawsze przypomina nam o Memento mori, a także Nysy z piękną bazyliką wpisaną na listę Pomników Historii, której filary wspierające sklepienie sięgają 27 metrów. Tylko dlaczego toalety w Nysie były zamknięte? Pytanie dręczy wszystkich do dziś.

mgr Paweł Wieciech