BohaterON. WŁĄCZ HISTORIĘ

BohaterON. Włącz historię.

„Projekt BohaterON w Twojej Szkole. BohaterON - włącz historię!” to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej, która ma na celu upamiętnienie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku, zwłaszcza na temat Powstania Warszawskiego. W ramach projektu stworzono wirtualne miejsce pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim, na którym można umieszczać wpisy skierowane do uczestników Powstania Warszawskiego.

Od kilku lat, w ramach akcji uczniowie naszej szkoły wykonywali kartki i albumy, które były dostarczane Powstańcom pocztą tradycyjną. Od tego roku organizatorzy akcji zrezygnowali z formy tradycyjnej na rzecz strony www.dumnizpowstancow.pl, przez którą każdy może przesłać słowa pełne serdeczności.

W szkole odbyło się spotkanie, podczas którego przybliżono historię Powstania Warszawskiego pokazując, że żyje w pamięci młodego pokolenia. Krótki film „Niezwyciężeni” przygotowany przez IPN, piosenka szwedzkiego zespołu Sabaton pt. „Uprising”, oprawa meczu warszawskiej Legii z 2017 roku, to elementy ciekawej historii pokazujące, że przeszłość nadal jest obecna w teraźniejszości. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę w krótkim quizie, na zakończenie którego okazało się, że młode pokolenie zna historię i o niej pamięta. Na końcu spotkania każdy mógł wysłać kilka ciepłych słów skierowanych do Powstańców, korzystając ze swojego telefonu.

Zachęcamy do zaglądnięcia na stronę www.dumnizpowstancow.pl każdego, kto chciałby przyłączyć się do ogólnopolskiej kampanii. Akcja trwa do końca października.

Łucja Piątkowska