Symbol języka migowego

Biblioteka

URSZULA KOZIOŁ LAUREATKĄ NAGRODY NIKE 2024

08.10.2024

URSZULA KOZIOŁ LAUREATKĄ NAGRODY NIKE 2024

„Raptularz” doceniony

 08102024a.jpg

Jedno z najbardziej cenionych wyróżnień literackich w Polsce, trafiło w ręce Urszuli Kozioł, za jej najnowszy tomik poezji "Raptularz". W nagrodzonym zbiorze wierszy, autorka porusza tematy takie jak odchodzenie, strata ukochanej osoby oraz starość.

"Jeśli ktoś łaknie słów, a drugi człowiek ma w sobie coś, co mogłoby tę potrzebę zaspokoić, nie zjada tych słów, nie chowa ich w sobie, tylko dzieli się" – tak mówiła w wywiadzie w "Odrze" Urszula Kozioł. 93-letnia zwyciężczyni pokonała m.in.: "Wiarę. Autobiografię" Michała Witkowskiego i "Wilki" Marzanny B. Kielar, powieść Małgorzaty Lebdy „Łakome”, esej Piotra Paźińskiego „Przebierańcy w nicości”, utwór prozą Andrzeja Sosnowskiego "Elementaże (1&2)", oraz reportaż Cezarego Łazarewicza- "Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa". Laureatka jest poetką, felietonistką, przez pięć dekad była redaktorką działu literackiego wrocławskiego miesięcznika "Odra".

Nagrodzony tegoroczną Nagrodą Literacką Nike „Raptularz” jest dopowiedzeniem i doświetleniem wielu wątków obecnych w całej twórczości autorki zaliczanej do tzw. Pokolenia „Współczesności”. Autorki, która naszej współczesności w zaledwie paru końcowych wersach wiersza „Dziwolążki” dała wielką lekcję „wychodzenia z siebie”: „wychodzę z siebie / staję obok // co mi zrobisz / jestem pod znakiem zapytania / za chwilę okaże się czy w ogóle jestem // jestem pod wrażeniem”. I my, czytelnicy, jesteśmy pod wrażeniem, pani Urszulo – mówił w laudacji na cześć laureatki Krzysztof Siwczyk, przewodniczący jury. 

  Zwyciężczyni otrzymała statuetkę zaprojektowaną przez Gustawa Zemłę oraz nagrodę pieniężną – 100 tys. zł. 

Urszula Kozioł urodziła się w 1931 roku w Rakówce pod Biłgorajem (województwo lubelskie). Maturę zdała w 1950 roku w Zamościu. Następnie wyjechała na Dolny Śląsk, gdzie zaczęła pracę jako nauczycielka - najpierw w Bystrzycy Kłodzkiej, a później we Wrocławiu.

Jako poetka debiutowała w 1954 roku na łamach prasy. Ma w swoim dorobku dramaty, sztuki dla dzieci, felietony i słuchowiska. Wydała m.in. "Gumowe klocki", "W rytmie korzeni", "W rytmie słońca", "Żalnik", "Supliki", "Przelotem", "Horrendum", "Klangor" ,"Ucieczki" .

Tomy jej wierszy publikowało w Polsce przede wszystkim Wydawnictwo Literackie, a najnowsza książka poetycka "Raptularz" ukazała się w 2023 roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego. W wywiadzie z roku 2021 r. przeprowadzonym w Polskim Radiu -podczas audycji pt. Strefa literatury mówiła: „Dopóki się jest na tym świecie, powinno się jak najwięcej z niego wchłonąć w siebie, jakoś się nim nacieszyć, rozciekawić się w nim i nadziwić mu się, bo przecież to wszystko jest niebywałe. Tak jakoś zbyt łatwo niektórzy ludzie sobie darują to zdziwienie i to odchodzenie od pytań "dlaczego?", "skąd tu jesteśmy?" i "dokąd idziemy?". A to jest ważne, rozpoznać miejsce, tę małą kulę w kosmosie, wśród uniwersum i jakoś się tym nasycić”.

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.