TWÓRCZO, URODZINOWO I POETYCKO Z WISŁAWĄ SZYMBORSKĄ W ZS NR 1 W BOCHNI

TWÓRCZO, URODZINOWO I POETYCKO Z WISŁAWĄ SZYMBORSKĄ W ZS NR 1 W BOCHNI

Rok 2023, w związku z setną rocznicą urodzin poetki, został ogłoszony „rokiem Wisławy Szymborskiej”. Dlatego 22.11.2023 r. w ramach obchodów Światowego Dnia Bibliotek młodzież, pod opieką pań bibliotekarek, przedstawiła program artystyczny na temat życia i twórczości naszej noblistki.

Scenariusz programu przybrał formę wywiadu. Dzięki temu widz miał wrażenie bezpośredniego kontaktu z poetką. Całość przepleciona została fragmentami poezji Szymborskiej oraz współczesnymi utworami muzycznymi, które obecnie rozbrzmiewają w rozgłośniach radiowych. Ciekawa aranżacja muzyczna sprawiła, że zgromadzona publiczność wysłuchała małego recitalu współczesnych, ale popularnych utworów muzycznych takich jak: Mori, Szary świat, Nic dwa razy, Kometa czy Chwytaj dzień. Ponadto uczestnicy programu przybliżyli sylwetkę noblistki począwszy od dzieciństwa, aż po wydarzenia, które miały miejsce w jej późniejszym życiu. Dzięki wnikliwości naszych szkolnych dziennikarzy odbiorcy  mogli poznać postać Szymborskiej jako osoby skromnej i chroniącej swej prywatności. Mimo tego, podkreślono, że była spontaniczna i serdeczna, uwielbiała Umberto Eco, ceniła Woodego Allena i słuchała Elli Fitzgerald. Była mistrzynią w zaskakiwaniu czytelnika niezwykłością zjawisk zwykłych. Stosowała przy tym gry językowe, wykorzystywała paradoksy, wieloznaczności, przemilczenia oraz ironię.

W 1996 roku otrzymała Nagroda Nobla w dziedzinie literatury: za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości.

Poezję Szymborskiej przetłumaczono na ponad 40 języków, a oprócz Nagrody Nobla, poetka otrzymała także nagrody: J.W. Goethego (1991), im. J.G. Herdera (1995), polskiego Pen Clubu (1996) oraz Order Orła Białego (2011).

Tak nietuzinkowa postać musiała zagościć w skromnych progach biblioteki ZS Nr 1 w Bochni.

W PROGRAMIE UDZIAŁ WZIĘLI:

WISŁAWA SZYMBORSKA-

Klaudia  Tyrawa – klasa 2J