ROCZNICE LITERACKIE - MAJ 2022

obraz1-1.jpg

4 maja 1972 roku urodził się GRZEGORZ KASDEPKE - dziennikarz, scenarzysta i współautor programów telewizyjnych, autor kilkunastu książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: „Kacperiada”, „Przyjaciele”, „Detektyw Pozytywka”, „Niesforny alfabet”, „Ostrożnie”, „Poradnik hodowcy aniołów”, „A ja nie chcę być księżniczką”, „45 puknięć w głowę”,  „Wielki powrót detektywa Pozytywki”, „Ale kosmos!” - 50. rocznica urodzin.

7 maja 1867 roku urodził się Władysław Stanisław Reymont  - właściwe Stanisław Władysław Rejment  – polski pisarz, prozaik i nowelista, jeden z głównych przedstawicieli realizmu z elementami naturalizmu w prozie Młodej Polski. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za czterotomową „epopeję chłopską” - „Chłopi" - 155. rocznica urodzin.

19 maja 1912 roku zmarł Bolesław Prus, właściwe Aleksander Głowacki  – polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turystyki pieszej i rowerowej. Autor nowel i opowiadań -"Grzechy dzieciństwa", "Omyłka", "Z legend dawnego Egiptu" oraz powieści - "Anielka", "Placówka", "Lalka", "Emancypantki", "Faraon" - 110. rocznica śmierci.

19 maja 1957 roku urodziła się BARBARA GAWRYLUK - tłumaczka, dziennikarka prowadząca w Radiu Kraków audycję Alfabet, poświęconą literaturze dla dzieci, autorka książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: „Kaktus, dobry pies”, „W Zielonej Dolinie”, „Dżok - legenda o psiej wierności”, „Moje Bullerbyn”, „Mali bohaterowie” -  65. rocznica urodzin.

23 maja 1842 roku urodziła się MARIA KONOPNICKA, pseud. Jan Sawa i in. - poetka, nowelistka, krytyk literacki, tłumaczka, autorka pełnych humoru, opartych na motywach ludowych utworów dla dzieci, m.in.: „O Janku Wędrowniczku”, „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, „Na jagody”, „Jak to ze lnem było”, „Co słonko widziało” - 180. rocznica urodzin.

24 maja 1972 roku zmarł Michał Choromański – polski pisarz i dramaturg. Ważne dzieła: "Biali bracia", "Zazdrość i medycyna", "Schodami w górę, schodami w dół" - 50. rocznica śmierci.

28 maja 1912 roku urodził się  Patrick Victor Martindale White -  australijski prozaik, poeta                             i dramaturg. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1973. Wydał m.in.: „Drzewo człowiecze", „Voss", „Wóz ognisty", „Węzeł", „Wiwisekcja" - 110. rocznica urodzin.

31 maja 1957 roku  zmarł Leopold Henryk Staff – polski poeta, tłumacz i eseista. Jeden z najwybitniejszych twórców literatury XX wieku, kojarzony głównie jako przedstawiciel współczesnego klasycyzmu; prekursor poezji codzienności, związany także z franciszkanizmem i parnasizmem. W roku 1950 nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury - 65. rocznica śmierci.