PATRONI LITERACCY ROKU 2021
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema, z okazji setnej rocznicy urodzin pisarza.
Stanisław Lem, to najwybitniejszy przedstawiciel polskiej fantastyki i jeden z najpoczytniejszych pisarzy science fiction na świecie, autor m. in. „Cyberiady”, „Solaris” czy „Bajek robotów”. „W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu” - głosi tekst uchwały.
Uhonorowany przez Sejm został także Cyprian Kamil Norwid. W bieżącym roku przypada dwusetna rocznicy urodzin poety, wybitnego dramatopisarza, prozaika i myśliciela, a także artysty sztuk pięknych. W twórczości swej Norwid odwoływał się do narodowej i ogólnoeuropejskiej tradycji, będąc jednocześnie odważnym nowatorem. „Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę jest ogromny, a na wielu polach decydujący”.
Krzysztof Kamil Baczyński, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia Kolumbów, został kolejnym patronem roku 2021. Poeta zginął młodo, w czasie walk Powstania Warszawskiego, w którym brał udział jako żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej. Choć zmarł w wieku zaledwie 23 lat, pozostawił po sobie niemały dorobek poetycki. Już w czasie wojny opublikował cztery tomiki, a w sumie na jego twórczość składa się kilkaset wierszy, kilkanaście poematów i około dwudziestu opowiadań. Baczyński został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, a dwa lata temu, na mocy postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W uchwale sejmowej możemy przeczytać:
„W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej - Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu”
W rok 2021 obchodzić będziemy także setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza, wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty, który był głęboko związany z losem pokolenia wojennego, stał się bacznym obserwatorem życia codziennego, społecznego i politycznego. Zadebiutował już po wojnie tomikiem „Niepokój”. Wyróżniony został wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Nagrodą Literacką Nike w roku 2000 za tom „Matka odchodzi”. Przez wiele lat wymieniano poetę w gronie kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.
W uchwale Sejmu napisano o Różewiczu:
„Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską”
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.