Symbol języka migowego

Biblioteka

NAGRODA LITERACKA „NIKE” 2023

04.10.2023

NAGRODA LITERACKA „NIKE” 2023

04102023.jpg

                  Nagroda Literacka „Nike” przyznawana jest polskim twórcom od 1997 roku. Wyłania ona najlepszą książkę roku.  Celem konkursu jest promocja literatury współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem powieści. Pomysłodawcami i fundatorami nagrody są Gazeta Wyborcza oraz Fundacja Agory. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych polskich nagród literackich, którą zawsze cechowała różnorodność i otwartość na nowe literackie głosy. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie.  Laureat nagrody wyłaniany jest w trzy etapowym konkursie, który trwa od maja do października. W pierwszym etapie komisja konkursowa wskazuje 20 nominowanych utworów, by następnie spośród nich wybrać siedmiu finalistów, z tej grupy wyłaniany jest zwycięzca. Autor nagrodzonej książki otrzymuje statuetkę „Nike” oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych.       

 Na listach nominowanych i nagrodzonych osób  pojawiali się poeci, pisarze, eseiści, krytycy, reportażyści, a nierzadko również laureaci Nagrody Nobla.

Oto pełna lista tegorocznych finalistek i finalistów Nagrody Literackiej „Nike” 2023:​

  • Wiktoria Bieżuńska Przechodząc przez próg, zagwiżdżę
  • Mateusz Górniak Trash story
  • Zyta Rudzka Ten się śmieje, kto ma zęby
  • Anna Bikont W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie
  • Ilona Wiśniewska Z krańca Grenlandii
  • Grzegorz Piątek Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939
  • Piotr Sommer -Lata praktyki

 

Gala podsumowująca 27. edycję Nagrody Nike odbyła się 4 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

04102323a.jpg

Jury zdecydowało, że tegoroczna Nagroda Nike trafiła do Zyty Rudzkiej za powieść "Ten się śmieje, kto ma zęby". „ Nagradzając Zytę Rudzką za powieść Ten się śmieje, kto ma zęby wyróżniamy istotną, angażującą czytelniczo prozę, fikcję tak porażającą, że odpowiada na pytanie zadawane realności”- mówiła przewodnicząca jury Inga Iwasiów.

Tegoroczną Nagrodę Czytelników otrzymał z kolei Grzegorz Piątek za książkę Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939.

04102023b.jpg

Książka przypomina robotniczą przeszłość miasta, które wyrosło na sztandarową inwestycję II Rzeczypospolitej. Życie w nim nie było jednak tak proste i opływające w luksusy, jak wynikałoby z popularnych historycznych przekazów. Piątek postanowił więc krok po kroku rozmontować mity narosłe wokół tego miejsca.

Nagrody nie można podzielić, nie można przyznać jej pośmiertnie. Regulamin wyklucza sytuację, w której jury nie wskazałoby tytułu zwycięskiej książki. Decyzję o wyborze laureata jury podejmuje w dniu wręczenia nagrody, zawsze w pierwszą niedzielę października.

 

                                                            GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM !!!

 

                                                                     

 

 

                                                              

.

 

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.