„Przyzwyczaić się do czytania książek
- to zbudować sobie schron
przed większością przykrości życia codziennego.”
William Somerset Maugham
Od 1992 roku Biblioteka Narodowa prowadzi systematyczne badania czytelnictwa na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie osób w wieku 15 i więcej lat.
43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. To wzrost o 9 p.p., najwięcej od 10 lat. Wzrosło także zainteresowanie bibliotekami, szczególnie u młodych mężczyzn w wieku 25–39 lat. Stopniowo zmienia się też sposób pozyskiwania informacji o książkach. Coraz większą rolę odgrywa Internet, a szczególnie serwisy społecznościowe.
W świetle tych badań każdy, kto czyta utwory literackie powinien hucznie obchodzić to święto, czyli Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Zachęcamy wszystkich, którzy lubią czytać, by podzielili się ze swoimi przyjaciółmi własnymi fascynacjami książkowymi, opowiedzieli o swych ulubionych bohaterach literackich i zorganizowali wspólne głośne czytanie, koleżeńską wymianę książek. A osoby, które nie czytają zbyt wiele zachęcamy do tego, by poprosiły tak zwanych. „pożeraczy książek” o polecenie jakiejś ciekawej, nietuzinkowej pozycji, audiobooka, który wprowadzi przyszłych czytelników w świat fantazji i ułudy.
Dodatkowym atutem naszego święta są prawa autorskie, które przypominają o twórcach i ich kodeksie do publikowania utworów. Ponadto te zasady chronią dobre imię autora, ale też dbają o ich godziwe wynagrodzenie za swoją pracę. Niewątpliwie ta praca pisarza jest trudna, wymagająca samodyscypliny, wytrwałości i wszechstronnej wiedzy na różne tematy.
Zatem od blisko stu lat 23 kwietnia obchodzimy nie tylko święto książki, ale i jej twórców. To święto wpisane jest już w kalendarz wiosenny, który przypomina, iż czytać można nie tylko o tej porze roku, ale także latem, jesienią i zimą, gdyż każdy sezon jest dobry do sięgnięcia po KSIĄŻKĘ.
„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.
Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.