23 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

23 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

27042022.jpg

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Wydawałoby się, że korzyści czytania książek są powszechnie znane, a jednak do regularnego czytania przyznaje się tylko niewielki odsetek Polaków. Dzień Książki to wspaniała okazja, by zaszczepić dzieciom miłość do literatury, która na pewno zaowocuje w ich dalszej edukacji i życiu.

"Dawno temu człowiek dał książkom moc tworzenia światów, tych realnych i wyimaginowanych, odzwierciedlając wielorakość ludzkiego doświadczenia. To pisarze pomagają nam dzielić się pomysłami, zyskiwać informacje oraz inspirować podziw dla odmiennych kultur, umożliwiając w ten sposób nieograniczone formy komunikacji pomiędzy ludźmi w różnych czasach
i przestrzeniach"-
czytamy na stronie UNESCO.

Historia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Polsce sięga już 2008 roku. W ramach święta - 23 kwietnia wiele bibliotek i księgarni przygotowuje różne atrakcje promujące literaturę i dorobek pisarzy.

Data 23 kwietnia wybrana została nieprzypadkowo, jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz peruwiański historyk Inca Garcilaso de la Vega. W tym samym czasie przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku, wystąpił z nim wydawca -Vicente Clavel Andrés. Po dziś dzień jest to hucznie obchodzone święto narodowe, związane z patronem miasta  – św. Jerzym. Zgodnie z tradycją w Katalonii obdarowywano  kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Dzień Książki jest w Hiszpanii oficjalnym świętem od 1930 roku, a w 1964 zyskał ten status we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

Pierwszym miastem, które otrzymało miano Światowej Stolicy Książki był Madryt. Tytuł ten każdego roku UNESCO przyznaje miastom, które przygotowują najlepszy program promujący czytelnictwo. W obecnym roku Światową Stolicą Książki jest meksykańskie miasto Guadalajara.