MECHANIK I POZNAŃSKIE KOZIOŁKI

22.04.2024

Gdzie znaleźć początki Polski? – „Mechanik” w Poznaniu

          W miniony czwartek i piątek 43 uczniów naszej szkoły poznało najważniejsze miejsca w historii naszego kraju. Obszary, gdzie rodziło się i kształtowało pierwsze państwo piastowskie - obecna Polska. Uczniowie skosztowali, także rogali świętomarcińskich, dowiedzieli się co, to są pyry, czym jest „luksowanie” mieszkania, widzieli trykające się na słynnym renesansowym ratuszu koziołki. Nie zabrakło relaksu w Termach Maltańskich.

          Poznań i jego starówka to jedno z najpiękniejszych miast w naszym kraju. Różnorodne kamienice i pałace wokół Rynku i największego w Polsce renesansowego ratusza przyciągają co roku tysiące turystów. Poznań jest też najważniejszym miejscem w historii naszej ojczyzny, pierwszą stolicą Polski. W czasach pierwszych Piastów to tu stał najpotężniejszy gród, obok Lednicy, Gniezna czy Giecza. Bardzo dobrze przedstawia to tzw. Brama IHOT (Interaktywna Historia Ostrowa Tumskiego). Jest to interaktywne muzeum, które w nowoczesny multimedialny sposób przedstawia historię Ostrowa Tumskiego, który był jednym z pierwszych i największych grodów Piastów – Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. W Katedrze Poznańskiej, w kryptach, znajdują się również ich zachowane częściowo grobowce. Znajduje się tu także Złota Kaplica, ufundowana przez Edwarda hr. Raczyńskiego, właściciela położonego niedaleko Poznania wspaniałego złożenia pałacowo-ogrodowego w Rogalinie. Mogliśmy tu podziwiać wspaniałą galerię obrazów artystów europejskich jak i najwybitniejszych artystów polskich jak Matejko, Wyspiański, Malczewski, Gierymski, Podkowiński, Boznańska, Fałat, Mehoffer czy Wyczółkowski. To tu znajduje się największy obraz namalowany przez Matejkę – Dziewica Orleańska. Wymiary 4,84m x 9,73m. Wyprawa na Wyspę Lednica pomogła tylko pogłębić wiedzę na temat życia pierwszych Piastów. Ostrów Lednicki to jeden z największych ośrodków archeologicznych w Europie, gdzie odkryto setki rzeczy użytkowych z epoki średniowiecza m.in.: ozdoby, misy, naczynia, noże, siekiery, miecze, kolczugi, biżuterię i wiele innych bezcennych dla naszej historii przedmiotów prezentowanych na wystawie w Muzeum Pierwszych Piastów. Poznawanie Szlaku Piastowskiego miało również relaksujący wymiar. Termy Maltańskie w Poznaniu to jeden z największych obiektów tego typu w Polsce. Tam czas mijał spokojniej niż podczas burzliwej historii naszych dawnych przodków. Ale Poznań, to nie tylko Piastowie. Można tu prześledzić naszą historię studiując okoliczności Powstań Wielkopolskich, historię i uzbrojenie Armii Poznań, czy pierwszego po II wojnie antykomunistycznego buntu, który miał miejsce w 1956 roku. Temu wydarzeniu poświęcone jest Muzeum Powstania Poznańskiego 56’, położnego naprzeciw głównego gmachu Uniwersytetu Poznańskiego, w budynku Pałacu Cesarskiego.

mgr Paweł Wieciech

Galeria zdjęć

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.