„Największe odkrycie wszech czasów:

Człowiek może zmienić swoją przyszłość

Zmieniając swoje nastawienie”

William James

W tym dniu urodzili się:

1840-Thomas Hard– angielski pisarz i poeta, przedstawiciel nurtu naturalistycznego

2.06 1

Pisał też wiersze. Jego utwory odznaczają się swoistymi poetyckimi opisami i nasycone są fatalizmem. Przeciwstawiał w nich dwie rzeczywistości – miasta i wsi. Miasto utożsamiał ze złem, przestępczością, zatraceniem wartości. O wsi natomiast pisał z nostalgią, idealizując i przedstawiając idylliczne wizje. Głównymi motywami jego powieści był tragiczne postacie próbujących przeciwstawić się losowi. Najważniejsze jego powieści to: „Z dala od zgiełku”, „Historia kobiety czystej” i „Juda nieznany”. Na ich podstawie powstały filmy, między innymi  „Tess” w reżyserii Romana Polańskiego.

2.06 2 2.06 3

1857- Karl Gjellerup– duński poeta, dramaturg i powieściopisarz

2.06 4

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1917. Jego dorobek pisarski jest dość zróżnicowany pod względem tematyki, gatunku, stylu i wyznawanej filozofii. Pierwszymi jego utworami były: „Idealista” i „Uczeń Germanów”. Dziełem, które przykuło zainteresowanie krytyków i czytelników była tragedia oparta na nordyckich i starogermańskich legendach „Brunhilda”. Pisarz fascynował się twórczością Ibsena – najważniejsze jego dramaty to: „Tamyra”, „Hagbarda i Signa”, „Herman Vandela”. W 1889 r. opublikował swoją pierwszą powieść psychologiczną, „Minna”, stanowiącej zaczątek powstałej w siedem lat później książki – „Młyn na wzgórzu”.  W 1917 r. napisał ostatnią powieść „Złotą gałąź”.

2.06 5 2.06 6

1935- Carol Shields– amerykańska powieściopisarka i poetka

2.06 7

W wieku trzydziestu kilku lat zadebiutowała jako poetka. Zajęła się pisarstwem, bo (jak twierdziła) nie mogła znaleźć dobrej książki. Otrzymała liczne nagrody i tytuły honorowe za swe powieści. Do jej najważniejszych utworów należą powieści: „Zagadka wiecznego pióra”, „Republika miłości”, „Przyjęcie u Larry’ego”, „Kronika ryta w kamieniu” oraz biografia Jane Austen.

2.06 8 2.06 9

W tym dniu zmarli:

1961– Louis de Wohl- niemiecki pisarz

2.06 10

Autor licznych powieści historycznych oraz książek o tematyce religijnej. Jego książki o katolickich świętych stały się międzynarodowymi bestsellerami. Na podstawie szesnastu jego książek nakręcono filmy. Jego pierwsze książki były przygodowe, następne - o tematyce religijnej. Zostały przetłumaczone na 12 języków.

2.06 11 2.06 12

2007-Stanisława Domagalska- polska autorka książek dla dzieci i młodzieży, dziennikarka, autorka filmów dokumentalnych

2.06 13

Jej książki dla dzieci to:"Coś", "Żegnaj smutku", "Przyszywany dziadek", "Jeszcze nie teraz". Niektóre tłumaczone były także na inne języki("Trzy piętra zwyczajnych przygód", Kapeć"). .Zbiór jej reportaży z lat 1978-2002 ukazał się w tomie „Intensywny zapach ruty”.

2009- David Eddings- amerykański pisarz fantasy

2.06 14

Jako pisarz debiutował powieścią „High Hun” w 1973, jednak sławę przyniósł mu dopiero cykl fantasy „Belgariada” i „Malloreon”. Judith Leigh Shell, jego żona (znana jako Leigh Eddings) jest współautorką wielu jego książek, choć dopiero w jego ostatnich książkach jest to wspomniane na okładkach.

2.06 15 2.06 16

2019-Maciej Parowski- polski pisarz, krytyk i redaktor fantastyki naukowej

2.06 17

Jako autor science fiction debiutował opowiadaniem” Bunt robotów” w tygodniku „Na Przełaj”. W 1973 uzyskał wyróżnienie w konkursie „Młodego Technika” za opowiadanie Poczucie pełni. Jego debiutem książkowym była powieść „Twarzą ku ziemi”. Jego Powieść „Burza” została wyróżniona Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza.

2.06 18 2.06 19