Międzynarodowy Dzień Dziecka

"Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy:

cieszyć się bez powodu,

być ciągle czymś zajętym

i domagać się ze wszystkich sił,

tego czego sie pragnie."
                                                                                                                       Paulo Coelho

"Dzieci nie myślą ani o tym, co było, ani o tym, co będzie,

ale cieszą się chwilą obecną, jak mało kto potrafi."

Jean de la Bruyere

„W wychowaniu kieruję się sercem.

Patrzę na dziecko sercem.

Dostrzegam serce w dziecku

i dziecko w sercu. Jego i swoim”.

W tym dniu urodzili się:

1915- Jan Twardowski- ksiądz rzymskokatolicki, filolog polski, poeta, przedstawiciel współczesnej liryki religijnej

1.06 1
Poezja księdza Twardowskiego traktuje zarówno o Bogu, jak i o ludziach.

Wiersze tego autora często, poprzez apostrofy i inne środki stylistyczne, mają charakter modlitewny

„Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą”

To z jego wiersza dedykowanego Annie Kamieńskiej pochodzi to słynne zdanie .

1.06 2 1.06 3

1939-Joanna Pollakówna– poetka, eseistka, historyk sztuki

1.06 4

Autorka opowiadań dla dzieci. Opublikowała między innymi tomy poezji: „Dysonanse”, „Przytajenie barwy”, „Dziecko-drzewo”, eseje: „Myśląc o obrazach”, „Weneckie tęsknoty”, „Glina i światło” i książki dla dzieci: „Pytalik”, „Pytalikowa okolica”, „Generał bagniska” oraz scenariusz do serialu animowanego „Marceli Szpak dziwi się światu”.

1.06 5 1.06 6

1966- Feliks W. Kres (właściwie Witold Chmielecki)– polski pisarz fantasy, jeden z prekursorów tego gatunku w Polsce

1.06 7

Znany głównie jako autor dwóch cykli fantasy: „Cykl szererski” (właściwy tytuł: „Księga Całości”) i cykl „Zjednoczone Królestwa”. Za wydaną w roku 1992 powieść „Król Bezmiarów” otrzymał Nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

1.06 8 1.06 9 1.06 10

W tym dniu zmarli:

1982-Henryk Worcell- właściwe -Tadeusz Kurtyka – polski prozaik i publicysta

1.06 11

W okresie powojennym utrwalał w licznych opowiadaniach i publikacjach prasowych życie polskich osadników w poniemieckich wsiach na ziemi kłodzkiej. Wybrane dzieła Henryka Worcella: "Zaklęte rewiry", "Wojna się kończy o północy”, "Najtrudniejszy język świata", "Grzech Antoniego Grudy i inne opowiadania", "Pogranicza. Opowieści autobiograficzne: z listów do Marii Kasprowiczowej, reportaże, artykuły, felietony.

1.06 12 1.06 13

1983- Anna Seghers- niemiecka pisarka

1.06 14

Jej najwybitniejszym i najbardziej znanym dziełem jest powieść „Siódmy krzyż, mówiąca o przeżyciach uciekinierów z obozu koncentracyjnego w Westhofen.

Na kanwie tejże książki nakręcono w 1944 roku film pt. „Siódmy krzyż”.