Nie czekaj, aż pojawi się coś dużego.

Zacznij w tym miejscu, w którym się znajdujesz,

z tym co masz,

a zawsze dojdziesz do czegoś wspaniałego

Mary Morrissey

1874-Gilbert Keith Chesterton– brytyjski pisarz.

29.05 1

Zadebiutował jako recenzent, krytyk sztuki i literatury oraz jako poeta. W roku 1900 wydał tomik „Błędny rycerz i inne wiersze”. Pisał powieści, wiersze, nowele, eseje, biografie, rozprawy na różne tematy, a nawet sztuki teatralne. Jego twórczość liczy osiemdziesiąt tomów.   Inne jego dzieła to „Napoleon z Notting Hill”, „Człowiek, który był Czwartkiem”, „Heretycy”.

1971-Marcin Pałasz– polski pisarz dla dzieci i młodzieży, autor słuchowisk

29.05 2

Debiutował książką „Opowieści z Krainy Potworów”. Wielokrotnie nominowany i wyróżniany w konkursach literackich. Wśród nagrodzonych

i wyróżnionych książek znajdują się takie tytuły jak: Wakacje w wielkim mieście”, „Wszystko zaczyna się  od marzeń”,  „Straszyć nie jest łatwo”, „Dziwne przypadki Ferdynanda Szkodnika”. Szczególną popularnością cieszy się seria o elfie, w skład której wchodzą między innymi: „Sposób na elfa”, „Elfie, gdzie jesteś?!”, „Elf Wszechmogący”, „Elf i dom strachów”.

29.05 3 29.05 4

1970-Tomasz Różycki- polski poeta, tłumacz

29.05 5

Laureat Nagrody Kościelskich, którą otrzymał za poemat „Dwanaście stacji” . Poemat ten był również nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2005. Jego wiersze tłumaczone były na wiele języków europejskich. Fragment utworu „Dwanaście stacji” stał się tematem rozszerzonej matury z języka polskiego w roku 2007. Tom „Kolonie” znalazł się

w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Tom „Księga obrotów” był nominowany do Nagrody Literackiej Nike w 2011.

29.05 6 29.05 7

1987 -Piotr Rogoża- polski pisarz science fiction

29.05 8

W roku 2008 opublikował powieść „Po spirali”  i zbiór opowiadań „Rock'n'roll, bejbi”! .Obie te książki to humorystyczna fantastyka, z akcją osadzoną w prowincjonalnym polskim miasteczku. W roku ukazała się powieść science-fiction dla młodzieży „Klemens i Kapitan Zło”. Po kilku latach przerwy, opublikował powieść "Niszcz, powiedziała" .

29.05 9 29.05 10

W tym dniu zmarli:

1958-Juan Ramón Jiménez- hiszpański poeta

Laureat Nagrody Nobla  w dziedzinie literatury za rok 1956

Był poszukującym, awangardowym twórcą, który wywierał znaczny wpływ na młodsze pokolenia poetów. Drukował swoje utwory w lokalnej prasie już jako kilkunastoletni chłopak.  W 1900 roku ukazały się dwa pierwsze tomiki poezji: Nenufary i Almas de Violeta. Utwór „Srebrzynek i ja”, tłumaczony na wszystkie języki europejskie. Opisane impresje z wędrówek po okolicach rodzinnego miasteczka przybierają formę krótkich lirycznych monologów, skierowanych do nieodłącznego towarzysza włóczegi - tytułowego Srebrzynka, czyli... osiołka o srebrzystej sierści. Świat oglądany podczas tych eskapad jest pełen żywych istot i ich spraw - radości

i trwogi, zmysłowości i powagi, cierpienia i dobroci.

29.05 13

1983-Bogdan Rutha- polski poeta, prozaik, scenarzysta, autor słuchowisk radiowych

Dopiero jako dojrzały czterdziestolatek poświęcił się literaturze pięknej.
Wybrane książki autora: "Opowieści z Davos", "W Hiszpanii o świcie", "Nasze ciekawe czasy", "Szczurzy pałac" "Sala pełna księżyców".

29.05 14 29.05 15

1996-Jadwiga Stańczakowa-niewidoma polska pisarka i poetka

29.05 16

Wydała zbiory krótkich opowiadań – „Ślepak", „Przejścia", „Boicie się czarnego ptaka". Pierwszy swój tomik poezji pt. „Niewidoma" wydała w1979 r. Stała się debiutantką poezji w wieku 60 lat. Następne opublikowane jej zbiory poetyckie to: „Magia niewidzenia", „Depresje i wróżby", „Na żywo", „Ziemia-kosmos", „Refugium", „Wiersze dla mojej córki".

29.05 17 29.05 18 29.05 19

1999- Danuta Wawiłow- polska autorka literatury dziecięcej, poetka, pisarka, tłumaczka, autorka słuchowisk radiowych

29.05 20

Laureatka wielu prestiżowych nagród literackich, jest również autorką krótkich utworów prozatorskich dla dzieci. Jej książki weszły do kanonu literatury dziecięcej, znalazły się w programie nauczania w klasach 1-3 szkoły podstawowej Pierwszy tomik wierszy dla dzieci „Rupaki” wydała w 1977. Z córką Natalią opublikowała humorystyczną opowieść w konwencji fantastyki „Wierzbowa 13”.

29.05 21 29.05 22