1604 1

28 maja

                                     „ Jedyny sposób, by poznać,

gdzie są granice naszych możliwości,

to przekroczyć je,

donkonując tego co niemożliwe

           

Arthur C.Clarke

W tym dniu urodzili się:

Ian Fleming–  brytyjski pisarz

28.05 1

Najbardziej znany z serii powieści szpiegowskich z Jamesem Bondem.

W 1953 r. wydał pierwszą powieść o Jamesie Bondzie „Casino Royale”. Napisał łącznie dwanaście powieści i dziewięć opowiadań z Jamesem Bondem, w tym między innymi  „Żyj i pozwól umrzeć”, „Diamenty są wieczne”, „Pozdrowienia z Rosji”, „Szpieg, który mnie kochał”, „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości”.  Na podstawie książek powstała seria filmów o słynnym agencie. Do 2015 r. powstały 24 oficjalne i 3 niezależne filmy. W rolę agenta wcielili się między innymi Sean Connery, Roger Moore, Pierce Brosnan i Daniel Craig. 

28.05 2 28.05 3 28.05 4

1912- Patrick White– australijski prozaik, poeta i dramaturg

28.05 5

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1973 r. Otrzymał za „epickie

i psychologiczne mistrzostwo, dzięki któremu odkryty został nowy literacki kontynent”. Jako poeta zadebiutował w 1935.

W 1956 r. opublikował książkę „Drzewo człowiecze”, która okazała się przełomem w jego karierze pisarskiej. Rok później ukazała się oparta na autentycznych wydarzeniach powieść historyczna o zdobywaniu kontynentu australijskiego przez pierwszych kolonizatorów „Voss”. Najwybitniejszym jego utworem jest „Wóz ognisty”. Jest to rozbudowana, wielowątkowa panorama australijskiego społeczeństwa w pierwszej połowie XX wieku. Inne jego dzieła to „Węzeł”, „Wiwisekcja” i „Przepaska z liści”.

28.05 6 28.05 7 28.05 8

W tym dniu zmarli:

1916 – Iwan Franko- uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli ukraińskiej myśli politycznej i literatury, ukraiński prozaik, poeta, tłumacz, slawista

28.05 9

Napisał przeszło 5 tysięcy pozycji bibliograficznych. Należą do nich:wiersze i poematy, powieści i nowele- „Zachar Berkut”oraz dwie, napisane po polsku powieści, w których przedstawił życie drobnomieszczaństwa i inteligencji: „Lelum i Polelum”,”Dla ogniska domowego” ,dramaty- „Skradzione szczęście”.

Napisał ponad 1200 publikacji literackich, naukowych i publicystycznych.

28.05 10 28.05 11 28.05 12

1962 – Kazimiera Alberti- polska pisarka, poetka, tłumaczka

28.05 13

Jako poetka zadebiutowała w 1927 r. zbiorem wierszy „Bunt lawin”: delikatnych i zmysłowych a zarazem lirycznych. Pomimo „górskiej” tematyki i nazwy tomiku, jego bohaterem nie są góry, lecz kobieta. W tym samym roku wydała tomik „Mój film”. Na jej dorobek poetycki składają się ponadto: „Pochwała życia i śmierci”, „ Godzina kalinowa” ,”Więcierz w głębinie” ,porównywane przez krytyków z poezją Iłłakowiczówny i Staffa. W wierszach zamieszczonych w tych tomach i licznych artykułach podejmowała tematykę społeczną, kobiecą i słowiańską. Wydana w 1928 r. jej powieść, zatytułowana wymownie „Tatry, narty, miłość”, wpisywała się w modny wówczas nurt literatur.

W takie dni winne, soczyste i chłodne –
Kiedy różowy buków spada liść,
Chciałabym z tobą w wirchy – na przełęcze iść
”.

List pierwszy

Halny ścichł.
Granatowieje nieba kęs.
Złota podkowa
W oprawie gwiezdnych, wibrujących rzęs –
Jak osiemnasty karat lśni”.

 Noc przy Morskim

28.05 14

1997-Erich Sojka- czeski pisarz, tłumacz literatury polskiej na język czeski

28.05 15

Autor m.in. tłumaczenia „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza

i „Zemsty” Aleksandra Fredry, ale również SłowackiegoSienkiewicza

Mrożka i innych. Laureat nagrody polskiego PEN Clubu za tłumaczenia literatury polskiej. Wyszło około 60 jego tłumaczeń książek. Tłumaczył też filmowe listy dialogowe, których zrealizowano w formie napisów i dubbingu w sumie około trzystu, w tym między innymi dla czeskiej wersji filmu "Kingsajz"Juliusza Machulskiego.