1604 1

27 maja

„Żaden dzień nie jest podobny do drugiego,
każde jutro kryje w sobie cud, magiczną chwilę,
która burzy stare światy i tworzy nowe gwiazdy” .
Coelho Paulo

1894-Louis-Ferdinand Céline  –  francuski prozaik; pisarz i eseista.

27.05 1
Jeden z najważniejszych, najbardziej wpływowych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych pisarzy XX wieku, prekursor egzystencjalizmu w literaturze.  Początkowo pisał sztuki teatralne, ale nie zostały one nigdy wystawione. Zadebiutował głośną, opartą na wątkach autobiograficznych, powieścią „Podróż do kresu nocy”, która przyniosła mu sukces. Jego powieści rozgrywają się w kręgach ludzi ubogich i bezdomnych, studentów, urzędników, dozorców oraz jednostek spoza marginesu społecznego, wyrzuconych na bruk. Jego twórczością inspirowało się wielu pisarzy, w tym Samuel Beckett, Jean-Paul Sartre

27.05 2


1894-Dashiell Hammett– amerykański autor powieści kryminalnych i opowiadań detektywistycznych, scenarzysta filmowy


 Uznawany za twórcę gatunku literackiego zwanego czarnym kryminałem.  Najbardziej znaną książką Hammetta jest „Sokół maltański”, bestsellerowa powieść, którą trzykrotnie filmowano .Najpopularniejszy jest film z 1941 r.
 z Humphreyem Bogartem w roli głównej.

27.05 4


1915-Herman Wouk– amerykański powieściopisarz

27.05 5
 Tematyka jego książek dotyczy okresu wojny, zawierają one szczegółowe i poruszające opisy wydarzeń takich jak  bitwy lotnicze i Holocaust. Autor takich bestsellerów jak „Bunt na okręcie”, „Wichry wojny”, „Wojna
i pamięć oraz, „Nadzieja”. Za „Bunt na okręcie” otrzymał w 1951 r. Nagrodę Pulitzera. Powieść została też zekranizowana .Wersji filmowej doczekała się także powieść „Wichry wojny”.

27.05 6 27.05 7 27.05 8


W tym dniu zmarli:

2018- Gardner Dozois- amerykański pisarz science fiction, wydawca

27.05 9
Jest także twórcą wielu nagrodzonych antologii. Wydał trzy powieści, z czego dwie ze współautorami

27.05 10


Anthony "Tony" Lander Horwitz- amerykański pisarz, dziennikarz

27.05 11
 Pisał głównie reportaże, czasami z odległych od Stanów Zjednoczonych miejsc, jak np. z Iraku. Polskie publikacje książkowe to: "Błękitne przestrzenie. Wyprawa śladami kapitana Cooka” – historia życia i podróży morskich angielskiego kapitana Jamesa Cooka oraz pamięci o nim w krajach, które odwiedził a także „Podróż długa i dziwna. Drugie odkrywanie Nowego Świata"

27.05 12 27.05 13