Międzynarodowy Dzień Muzeów

100 rocznica urodzin Jana Pawła II

„Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali”

Jan Paweł II

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

Jan Paweł II

"Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte.

Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić.

Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć.

Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić.

Nie można zdezerterować".

(Spotkanie z młodzieżą, Gdańsk, 1987 r.)

1920 – Karol Wojtyła –Jan Paweł II- Papież przełomów, myśliciel i filozof, człowiek kultury i sztuki, poeta i aktor, miłośnik gór, człowiek pokoju i dialogu, niestrudzony pielgrzym, inspirator przemian na świecie, mistyk, człowiek wiary. Był jednym z najbardziej wpływowych przywódców XX wieku.

18.05 1 18.05 2

1937- Barbara Wachowicz- polska pisarka, publicystka, scenarzystka, fotografik, scenarzystka, publicystka

Autorka opowieści o życiu, twórczości, miłościach i tajemnicach wielkich Polaków: Mickiewicza, Słowackiego, Sienkiewicza, Żeromskiego, Kościuszki. Twórczyni scenariuszy filmowych i telewizyjnych, audycji radiowych, wystaw, widowisk scenicznych Jest także laureatką Orderu Uśmiechu.

18.05 3 18.05 4 18.05 5

W tym dniu zmarli:

1910- Eliza Orzeszkowa- polska pisarka epoki pozytywizmu

Autorka powieści „Nad Niemnem -nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905. Jedna z najwybitniejszych powieściopisarek w okresie polskiego pozytywizmu.

18.05 6 18.05 7 18.05 8 18.05 9

1980- Kalman Segal- polsko-izraelski, poeta, prozaik, dziennikarz radiowy

Tematyka polskojęzycznych utworów Segala w dużej mierze wiąże się ze wspomnieniami z okresu dzieciństwa spędzonego w Sanoku. Obejmują one wątki autobiograficzne i ukazują specyfikę życia na polsko-żydowsko-ukraińskim pograniczu kulturowym. Wspomnienia te opisane są zwłaszcza w utworach: „Kochankowie w Sodomie”,  „Opowiadania z zabitego miasteczka”, „Nad dziwną rzeką Sambation”, „Dolina zielonej pszenicy”, „Kij i kadzidło”, „Przygoda w miasteczku” i „Miłość o zmierzchu”. Inne tomy prozatorskie poruszają także tematykę współczesną.

18.05 10 18.05 11 18.05 12

2015- Józef Jacek Rojek, pseud. Jacek Mróz- polski prozaik, poeta

Wydał 11 tomików poetyckich, powieść „Popielisko”, „Baśń o Kłobuku Psotniku” oraz” Figle i psoty Kłobuka niecnoty”. Pod pseudonimem Jacek Mróz napisał dwie powieści z serii „Pan Samochodzik”– „Baszta nietoperzy” oraz „Rękopis z Poznania”.

18.05 13 18.05 14 18.05 15