Międzynarodowy Dzień Rodzin

„Miłość rodziny i wsparcie z jej strony, Boska pomoc, determinacja i wiara we własne siły sprawiają, że można osiągnąć coś, o czym się nawet nie marzyło”

James Scott.

„Wyobraź sobie, że życie polega na żonglowaniu pięcioma piłkami. Ich nazwy to praca, rodzina, zdrowie, przyjaciele i prawość. Wszystko udaje ci się utrzymywać w powietrzu. Ale pewnego dnia wreszcie do ciebie dociera, że praca jest gumową piłką. Jeżeli ją upuścisz, odbije się i wróci. Pozostałe cztery piłki – rodzina, zdrowie, przyjaciele, prawość – to szklane kule. Jeśli się którąś upuści, może się obić, wyszczerbić lub nawet roztrzaskać”.

James Patterson

W tym dniu urodzili się:

1891- Michaił Bułhakow– rosyjski pisarz i dramaturg

We wrześniu 1917 r. powstał jego pierwszy tekst literacki – autobiograficzne opowiadanie „Morfina”. W 1922 r. zmarła jego matka, której pamięci poświęcił powieść „Biała gwardia”. Jest twórcą „ Mistrza i Małgorzaty”, jednego z najważniejszych dzieł XX w. Fabułę stanowią losy tytułowych bohaterów, mieszkających w Moskwie lat 30. XX w. W narrację została wpleciona  powieść historyczna o Poncjuszu Piłacie w wielowątkowym powiązaniu z wizytą Szatana w ateistycznym Związku Radzieckim. Powieść została wydana w pełnej wersji dopiero w 1973 r. Na jej podstawie powstało wiele adaptacji filmowych i teatralnych.

15.05 1

„[...] po to, żeby czymś kierować, trzeba mieć bądź co bądź jakiś dokładny plan, obejmujący jakiś możliwie przyzwoity czas. Pozwoli więc pan, że go zapytam, jak człowiek może czymkolwiek kierować, skoro pozbawiony jest nie tylko możliwości planowania na choćby śmiesznie krótki czas, no, powiedzmy, na tysiąc lat, ale nie może ponadto ręczyć za to, co się z nim samym stanie następnego dnia?”

Mistrz i Małgorzata

1906- Jan Baranowicz- poeta, prozaik, autor fraszek, humoresek, satyr, książek dla dziecii młodzieży a także audycji radiowych

Jego twórczość jest mocno osadzona w problematyce wsi i folklorze Śląska. Pojawiają się w nich wątki baśniowe, miłość do przyrody oraz elementy autobiograficzne, zwłaszcza dotyczące lat młodzieńczych autora. Najważniejsze jego dzieła to opowiadania „Zielone ścieżki”, powieści dla dorosłych „Lata we mgle” i „Trudna miłość” oraz książki dla dzieci: „Mój przyjaciel Lompi”,

„Święta z Kępy”.

15.05 2

1911- Max Frisch– szwajcarski pisarz, dramaturg

15.05 3

W swojej twórczości atakował faszyzm i inne przejawy totalitaryzmu. Poruszał problematykę związanej z indywidualnością, tożsamością, odpowiedzialnością, moralnością i polityką.

W Polsce znany z często wystawianych sztuk teatralnych: „Biedermann i podpalacze” i „Andorra” oraz powieści: „Stiller”, „Homo Faber”, „Powiedzmy Gantenbein” i „Montauk”.

15.05 4 15.05 5

1956 -Kjartan Poskitt- brytyjski autor książek dla dzieci i młodzieży, prezenter telewizyjny

Znany głównie jako autor serii

Monstrrrualna erudycja".

15.05 6 15.05 7

W tym dniu zmarli:

1922- Franciszek Fenikowski- polski poeta, prozaik, reportażysta, autor popularnych powieści historycznych

15.05 8

Silnie związany z Wybrzeżem i Kaszubami, poświęcił im wiele miejsca w swojej twórczości. Autor popularnych powieści historycznych, jak: „Długie morze” ,cykl „Kaper z Morskiego Psa”, „Smok króla Augusta”, „Czerwona ręka”, zbiór legend „Okręt w herbie”, baśnie „Gdańska szkatułka” i „Złoty strąd”. Ponadto biografia o Florianie Ceynowie „Zapadły zamek” i kilka tomików wierszy.

15.05 9 15.05 10

1993- Andrzej Kuśniewicz- polski prozaik, eseista, poeta

Debiutował zbiorem wierszy „Słowa o nienawiści”, następnie opublikował powieść „Korupcja” napisaną pod wpływem twórczości Gombrowicza. Większość utworów Kuśniewicza opowiada o miasteczkach i majątkach ziemskich wschodniej Galicji z czasów monarchii austrowęgierskiej.Najbardziej znane powieści Kuśniewicza to „Eroica„Król obojga Sycylii” „Trzecie królestwo” i „Lekcja martwego języka”.

15.05 11 15.05 12