„ Człowiek naprawdę posiada tylko to, co jest w nim”

Oskar Wilde

W tym dniu urodzili się:

1840 -Alphonse Daudet– francuski pisarz, poeta, publicysta

Uznany za jednego z czołowych pisarzy francuskich. Urodził się w Prowansji, której był gorącym propagatorem i poświęcił jej wiele swych utworów. Autor „Listów z mojego młyna”, „Tartarin z Taraskonu”, „Tartarin w Alpach”, „Port Taraskon” oraz sztuki „Arlezjanka”.

13.05 1

1870-Maciej Szukiewicz- polski poeta, prozaik, dramaturg, tłumacz, krytyk teatralny, historyk sztuk, kustosz Muzeum Narodowego i Domu Jana Matejki w Krakowie

Urodzony w Szkokholmie. Z wielkim sentymentem powraca do swojego szwedzkiego dzieciństwa. Tak o nim pisał w książce „Z ziemi fjordów i fieldów” :

„Cny czytelniku, pozwól mi łaskawie,

Że ci na wstępie moje opowieści

Imię me, ród mój i klejnot wyjawię.

Na świat przyszedłem za morzami, gdzieści,

Z ziemi Wikingów, na skalistej ławie,

Którą Mäleru fala wiecznie pieści.

W powijakach ssąc pierś zacnej Szwedki,

Wzrosłem hartowny i duchem nie wietki..

Taką pieśń zacząłem snuć w latach późniejszych, płacąc dług ziemi i miastu, gdzie ujrzałem światło dzienne..”

13.05 3

1907- Daphne du Maurier– angielska pisarka, autorka powieści i opowiadań

Najsłynniejszą powieścią była „Rebeka”, która została kilkakrotnie sfilmowana.  Na podstawie „Rebeki” powstał również spektakl  teatralny i musical. Zekranizowano również inny utwór pisarki: „Ptaki” (słynny film grozy Hitchcocka pod tym samym tytułem)

13.05 4 13.05 5

1937- Roger Joseph Zelazny– amerykański pisarz science fiction i fantasy

Używał również pseudonimu Harrison Denmark. Jego ojciec był emigrantem z Polski.

Jest jednym z twórców Nowej Fali science fiction Jego pierwsze opowiadania to: „Jego wielki wyścig” i „Jeźdźcy” . Jego dorobek pisarski liczy 150 opowiadań i 50 książek.

13.05 6 13.05 7

1947- Stephen R. Donaldson - amerykański pisarz fantasy

Zdobywca Nagrody World Fantasy w 2001 roku.

Największą sławę przyniosła mu seria o „Thomasie Covenancie” i cykl „Skoki”

13.05 8 13.05 9

1957- Kōji Suzuki– japoński pisarz, autor horrorów

Twórca między innymi popularnej powieści „Ring”. Inne jego książki to kontynuacja „Ringu” – „Spirala” oraz „Pętla”. Na podstawie jego utworów nakręcano wiele filmówi seriali telewizyjnych.

1967- Romuald Pawlak– polski pisarz, autor książek fantastycznych, obyczajowych

oraz dla dzieci

W roku 2003 ukazała się jego pierwsza powieść „Inne okręty”. W kolejnych latach wydał książkę „Rycerz bezkonny”, trylogię z elementami humorystycznymi , na którą składają się: „Czarem i smokiem”, „Wojna balonowa” i „Smocze gniazdo oraz dwa zbiory opowiadań „Wilcza krew, smoczy ogień” i „Bo to jest wojna, rzeź i rąbanka”. W roku 2007 ukazała się także jego pierwsza książka dla dzieci „Miłek z Czarnego Lasur. Inne jego książki dla młodych czytelników to „Czapka Holmesa”, „Przeskoczyć przez ogień”, „Lena w chmurach” i „Dziura w sercu”.

13.05 10 13.05 11

W tym dniu zmarli:

2001-Paweł Hertz- polski poeta, eseista, tłumacz, wydawca pochodzenia żydowskiego

Pisał również biografie, tłumaczył na język polski dzieła pisarzy rosyjskich (m.in. Lew Tołstoj, Ilja Erenburg czy Iwan Turgieniew) i francuskich (Antoine France, Marcel Proust). Opublikował także swoją korespondencję listową z Czesławem Miłoszem, Jarosławem Iwaszkiewiczem i Aleksandrem Watem.

Wybrane publikacje: "Nocna muzyka", "Dwie podróże" "Portret Słowackiego" ,"Śpiewnik podróżny i domowy", „Księga cytatów z polskiej literatury pięknej" (z Władysławem Kopalińskim, "Poezje" "Gra tego świata"

13.05 12 13.05 13

.