1604 1

 

 

 

 

 

 

 

12 maja

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek

Światowy Dzień Syndromu Chronicznego Zmęczenia i Zaburzeń Immunologicznych

„Nigdy nie zapominajcie o tym, by brać z życia jak najwięcej,

Nie bójcie się ryzykować, płakać ani być szczęśliwymi.

Najważniejsze, żeby być w drodze.

Każdego dnia robić krok do przodu”.

                                                                                                                 Martyna Wojciechowka

1812- Edward Lear– angielski poeta i rysownik, autor limeryków

Pisał wiersze i wspomnienia z licznych podróży, prowadził szeroką korespondencję, a nawet komponował. Do historii przeszedł jako twórca poezji nonsensownej, w szczególności limeryków. Najbardziej znaną książką jest „Księga nonsensu”, zbiór 112 limeryków.

12.05 1

1907- Leslie Charteris -brytyjski pisarz znany z serii powieści kryminalnych z postacią Simona Templara zwanym „Święty”. Pierwsza książka o „Świętym” ukazała się w roku 1928 w Wielkiej Brytanii i USA. Później ukazało się pięćdziesiąt tomów jego przygód. Simon Templar stał się też bohaterem kilkunastu filmów oraz serialu telewizyjnego z Rogerem Moore’em w roli głównej. 

 

12.05 2 12.05 3

 

1921- Farley McGill Mowat– kanadyjski pisarz, działacz na rzecz ochrony przyrody Znany z książek opartych na wspomnieniach z dzieciństwa, służby wojskowej i prac opisujących przyrodę północnej Kanady. Niektóre tytuły jego dzieł to: „Zagubieni w tundrze kanadyjskiej”, „Ginące plemię”, „Nie taki straszny wilk” i „Wyprawy wikingów”. 

12.05 4 12.05 5

 

W tym dniu zmarli:

1921 – Emilia Pardo Bazán- hiszpańska arystokratka, pisarka, poetka, tłumaczka, feministka Uznawana za najlepszą pisarkę hiszpańską XIX wieku. Jako jedna z pierwszych reprezentowała naturalizm oraz walczyła o prawa kobiet. Najbardziej znaną powieścią autorki jest „Dwór w Ulloa”.

12.05 6

1966-Anna Langfus- francuska pisarka pochodzenia polskiego

Była powieściopisarką i dramaturgiem, autorką tekstów o Zagładzie i dramacie ocalałych.

W Polsce twórczość Anny Langfus jest prawie nieznana. Dzięki oficynie Prószyński i S-ka,

19 lutego 2008 roku na półki księgarskie trafiło pierwsze polskojęzyczne wydanie książki– „Skazana na życie”.

12.05 7

1970 -Nelly Sachs- niemiecka poetka pochodzenia żydowskiego Laureatka Nagrody Nobla   w dziedzinie literatury za rok 1966. Ocalona od zagłady staje się poetką tragicznego żydowskiego losu. W swoich utworach ukazywała martyrologię Żydów w czasach hitleryzmu.

12.05 8

2016-Maria Czubaszek- polska poetka, satyryk, scenarzystka, autorka tekstów piosenek,  komentatorka „Szkła kontaktowego” i juror licznych przeglądów kabaretowych W 1980 ukazał się pierwszy zbiór tekstów pisanych przez Marię Czubaszek dla radia, telewizji i „Szpilek” pt. „Na wyspach Hula-Gula. Kolejna książka to „Każdy szczyt ma swój Czubaszek”, prowadzona w formie rozmowy Artura Andrusa z Marią Czubaszek. Kontynuacją książka „Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak”, zawierający rozmowy z Wojciechem Karolakiem. W roku 2016 ukazała się autobiografia Marii Czubaszek „Nienachalna z urody”.

12.05 9 12.05 10 12.05 11