Ogólnopolski Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek

8.05 1

8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek. Tydzień Bibliotek organizowany od 2004 roku przez tysiące polskich bibliotek w dniach 8-15 maja, połączony jest z Dniem Bibliotekarza. Służy promowaniu bibliotek i czytelnictwa .

W Polsce działa prawie osiem tysięcy bibliotek publicznych, ponad 30 tysięcy bibliotek szkolnych, a także biblioteki naukowe przy uniwersytetach i szkołach wyższych oraz biblioteki prywatne, prowadzone przez różne instytucje i firmy.

Biblioteki szkolne swoje święto obchodzą także w miesiącu październiku, który został ogłoszony jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Poniżej prezentujemy cytaty dotyczące książek i bibliotek, które przysłała nam młodzież :

Biblioteka to skarbnica lekarstw duszy.”

(napis w bibliotece w Tebach)

Ozymandias

„Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki”

Joanne K. Rowling

„Biblioteka nie jest po to, by była w paki pozamykana albo do ozdoby służąca,

jest po to by była powszechnie użytkowana”

Joachim Lelewel

"Kto czyta książki, żyje podwójnie."

Umberto Eco

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

"Do nauczania i uczenia się te trzy środki pomocnicze są nieodzowne:

po pierwsze – książki,

po drugie – książki,

po trzecie – książki,

bez nich nic nie pomogą nasze wysiłki."

Stanisław Konarski

8.05 2

"Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy – samotność, upiory i tym podobne … Czasem się zastanawiam, jak możecie znieść to wszystko wy, które nie czytacie."

Arturo Pérez-Reverte – "Królowa Południa"

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela,

a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."

/przysłowie chińskie/

„Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach”.

Cyceron

"Bardzo wiele książek należy przeczytać po to,

aby sobie uświadomić, jak mało się wie."

Mikołaj Gogol

"Książki kochają każdego, kto je otwiera,

dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń,

niczego w zamian nie żądając..."

Cornelia Funke

„Ani tytuł, ani nazwisko autora nigdy nawet nie obiły mi się o uszy, ale nic tam. Decyzja została podjęta. Przez jedną i drugą stronę. Najostrożniej jak mogłem wziąłem książkę do ręki i przekartkowałem ją, wprowadzając w trzepot jej strony. Opuściwszy swą klatkę, wreszcie wolna rozbłysła fajerwerkiem złotego pyłu. W pełni zadowolony z wyboru ruszyłem labiryntem w drogę powrotną, ściskając książkę pod pachą i nie kryjąc radości. Byłem święcie przekonany, że ta książka czekała na mnie już od dawna, bardzo możliwe, że czekała na mnie zanim w ogóle przyszedłem na świat”.

Carlos Ruíz Zafón "Cień Wiatru"

8.05 4

„Weź mnie stąd, z górnej półki, zza szkła biblioteki,

Wyjmij z opraw skórzanych i wyprowadź z ksiąg.

Chcę wrócić jak emigrant z podróży dalekiej,

Z papieru, z martwych liter, żywy do twych rąk”.

Kazimierz Wierzyński

„Zrobili cię bibliotekarzem […]. Jesteś jak aptekarz, który lekarstwa i truciznę ma w ręku […]. Książki są złe i dobre, i czytać je umieć trzeba

[…]. Niejedna książka jako pomnik jest ważną, maluje czas, pojęcia,

a przecież niezdrową być może do czytania

[…], trzeba ją chować, ale wiedzieć komu dać czytać”.

Józef Ignacy Kraszewski

„Co czytać? – Wszystko. Jeżeli się pragnie wyciągać pożytek z czytania,

wyciąga się go z każdego czytania.

Bo czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw

i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów”.

Jarosław Iwaszkiewicz

„ [...] Czyż może być coś milszego, jak siedzieć z książką wieczorem przy kominku, podczas gdy wiatr buje w szyby, a w pokoju pali się lampa?[...] Nie myśli się wówczas o niczym [...]

i tak mijają godziny. Nie ruszając się z miejsca człowiek przechadza się po krajach, które widzi oczyma duszy, i fantazja wplatając się w baśń igra ze szczegółami lub biegnie za głównym wątkiem. I zdaje się nam, że sami jesteśmy bohaterami tych opowieści, że pod ich szatą biją nasze serca”.

Gustave Flaubert „Pani Bovary”

„Wieczność może być w bibliotekach [...], bo zawsze będzie ktoś,

kto je odwiedza i wydobywa z zapomnienia jakieś nazwisko”.

Enrique Moriel „Miasto poza czasem”

8.05 5