„Bądź wdzięczny za to, co masz, a będziesz miał tego więcej.

Jeśli koncentrujesz się na tym, czego nie masz,

nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo”.

Oprah Winfrey

W tym dniu urodzili się:

1861- Rabindranath Tagore– indyjski poeta, prozaik, filozof, kompozytor, malarz, pedagog i laureat literackiej Nagrody Nobla za rok 1913

Opublikował ponad 50 tomików poezji, ponad 100 opowiadań, 12 powieści, kilkanaście utworów scenicznych, wiele rozpraw, artykułów i studiów. Jego dzieła to między innymi: „Historia poety”, „Wieczorne pieśni”, „Przemijanie”, „Pamięć”, „Dom i świat”. Był skrajnym pacyfistą i przeciwnikiem wszelkich form przemocy. W 1950 r. jego pieśń „Jana Gana Mana” została oficjalnym hymnem państwowym Indii.

7.05 1

1867 – Władysław Reymont- polski prozaik, nowelista, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1924 r. za powieść „Chłopi”

Jeden z głównych przedstawicieli realizmu z elementami naturalizmu w prozie Młodej Polski.

7.05 2 7.05 3 7.05 4

1868 – Stanisław Przybyszewski- polski pisarz, poeta, dramaturg, nowelista okresu Młodej Polski, skandalista, przedstawiciel cyganerii krakowskiej i nurtu polskiego dekadentyzmu.

Swoje losy i wspomnienia Przybyszewski spisał w pamiętnikach "Moi współcześni". Przybyszewski stał się programowym przywódcą Młodej Polski. Opublikował manifest nowej sztuki "Confiteor” – esej Stanisława Przybyszewskiego o roli artysty. Stał się manifestem polskiego modernizmu. Sformułował jako pierwszy w Polsce hasło sztuka dla sztuki.

7.05 5

1940 - Angela -Angela Olive Stalker- angielska pisarka i publicystka

Obok utworów prozatorskich jest autorką dramatów, książek dla dzieci a także scenariuszy dwóch filmów opartych na jej prozie: Jest kojarzona z ruchem feministycznym. Uznaje się ją za przedstawicielkę realizmu magicznego w literaturze europejskiej. W swych utworach posługiwała się bogatym językiem i poetycką stylizacją, wykorzystywała tez motywy z europejskich baśni i legend. Narratorami jej powieści i opowiadań z reguły są kobiety.

7.05 6

1943- Peter Carey– australijski pisarz, dwukrotny laureat Nagrody Bookera

W swojej twórczości przedstwaia kolonialną przeszłość Australii.

Na jego twórczość oprócz powieści składają się również opowiadania i książki dla dzieci. Najważniejsze jego utwory to: „Święty spokój”, „Oskar i Lucynda” i „Jack Maggs”, za które został uhonorowany Nagrodą im. Miles Franklin.

7.05 7 7.05 8

W tym dniu zmarli:

1931 – Zdzisław Dębicki- polski poeta, krytyk literacki, publicysta, pamiętnikarz

okresu Młodej Polski

Przeżycia z czasów I wojny i Legionów Polskich były inspiracją tomu „Ta, co nie zginęła”, napisanego wspólnie z Edwardem Słońskim. Wysoka kultura literacka, znajomość i szacunek dla literatury klasycznej widoczne były w jego pracy wydawniczej i krytyczno-literackiej, jak i w pismach publicystycznych, propagującychrozwój nauki i szkolnictwa.

7.05 9

1966 – Stanisław Jerzy Lec- polski poeta, satyryk, aforysta

Lec budował wyjątkowo trafny komentarz do współczesnych zjawisk społecznych

i politycznych. Autor tomów aforyzmów „ Myśli nieuczesane i „Myśli nieuczesane nowe”, przetłumaczonych na kilkanaście języków.

1985- Adam Bahdaj- polski pisarz, tłumacz

Bahdaj jest znany głównie z powieści dla dzieci i młodzieży.

7.05 10 7.05 11 7.05 12