„Aby poznać siebie, trzeba się wystawić na próbę.

Tylko tak może się przekonać każdy, na co go stać”

Seneka Młodszy

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

W tym dniu urodzili się:

1819 – Stanisław Moniuszko- polski kompozytor, dyrygent, pedagog

Jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu. Jest nazywany ojcem „polskiej opery narodowej”.

Autor ponad 268 pieśni, wielu oper, operetekbaletów i muzyki kościelnej. Najsłynniejsze opery to:” Halka, „Straszny dwór , „Paria”.

5.5.1

Polecamy stronę: www.muzykotekaszkolna.pl

1846-  Henryk Sienkiewicz- polski nowelista, powieściopisarz, publicysta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości.

Kryptonim „Litwos”, „Musagetes”, pseudonim „Juliusz Polkowski”, „K.Dobrzyński”.

Twórczość literacką rozpoczął nowelami – napisał ich ponad czterdzieści. Najbardziej znane jego nowele to: „Janko Muzykant”, „Komedia pomyłek”, „Przez stepy”, „Sachem”, „Szkice węglem”, „Latarnik”, „Bartek Zwycięzca”, „Za chlebem”. Największą popularność przyniosły pisarzowi powieści, zwłaszcza o tematyce historycznej: „Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „Qvo vadis”, „Rodzina Połaniecki”, „Krzyżacy”.

5.5.2

„ Mówi się, że Polska jest martwa, wyczerpana, zniewolona, ale oto dowód na jej życie i tryumf”- takie słowa wygłosił z okazji Literackiej Nagrody Nobla.

1900- Irena Zarzycka- polska pisarka, należąca do uznanych twórców literatury popularnej, autorka bestsellerów

Jej powieść „Dzikuska” miała siedem wznowień przed 1939 rokiem, doczekała się także adaptacji filmowej. Jej książki to: „Jawnogrzesznica”, „Kwiat jabłoni”, „Pod wiatr”, „Tabor”, „ Córka wichru”, „Muszla”, autobiograficzna powieść „Panna Irka” oraz zbiór wierszy dla dzieci „ Sześć bajek wybranych

5.5.3 5.5.4

1920- Hanna Łochocka,- polska poetka, pisarka, tłumaczka, autorka słuchowisk radiowych

Debiutowała w 1947 r. na łamach prasy. Publikowała między innymi w „Świerszczyku”, „Płomyczku”, „Misiu”. Wydała kilkadziesiąt książek dla dzieci, najczęściej zbiorów krótkich, rymowanych wierszy. W swych utworach przybliżała dzieciom świat przyrody.

5.5.5 5.5.6 5.5.7

1920 -Marian Załucki- polski prozaik, poeta, satyryk

Debiutował w 1945 roku wierszami satyrycznymi w „Przekroju”, współpracował też  ze „Szpilkami”, „Echem Krakowa” i „Życiem Literackim

5.5.8 5.5.9

W tym dniu zmarli:

1629 – Szymon Szymonowic- polski poeta

Polski humanista i poetaokresu renesansu. Stworzył polską nazwę gatunku – sielanka

Za najważniejsze dzieło Szymonowica uznaje się „Sielanki wydane w 1614 roku w Zamościu.

5.5.10 5.5.11

1945- Tytus Czyżewski- polski malarz, poeta, krytyk sztuk, dramatopisarz
Malował głównie pejzaże, portrety, sceny religijne i tematy związane z muzyką. Członek pierwszej grupy polskiej grupy awangardowej lat 20- Formiści. Stał się jednym z  jej teoretyków . Zajmował się poezją, dramatem i krytyką artystyczną, sam projektował grafikę do swoich utworów. W 1925 opublikował tomik wierszy inspirowany tematyką góralską „Pastorałki”.

5.5.12 5.5.13