Międzynarodowy Dzień Strażaka

W roku 1953 – Ernest Hemingway otrzymał Nagrodę Pulitzera

za opowiadanie „Stary człowiek i morze”.

4.5 1

W tym dniu urodzili się:

1910- Jerzy Waldorff- polski pisarz, publicysta, krytyk muzyczny, działacz społeczny

Był przyjacielem Stefana Kisielewskiego – po jego śmierci napisał książkę „Słowo o Kisielu”.   Był też autorem innych książek „Sekrety Polihymnii” ,„Dwie armaty”,

„Harfy leciały na północ”, „Wielka gra. Rzecz o Konkursach Chopinowskich”, a także autobiografii: „Taniec życia ze śmiercią” i „Fidrek”

4.5 2

1917- Jan Pocek- polski pisarz ludowy, działacz społeczny i literacki

Od 1972 roku Stowarzyszenie Twórców Ludowych organizuje doroczny Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Jana Pocka, który adresowany jest do pisarzy amatorów, związanych ze środowiskami wiejskimi i prowincjonalnymi, „zakorzenionymi” w kulturze ludowej lub odwołujących się do jej wartości i estetyki

4.5 3

1920- Tadeusz Kwiatkowski- polski pisarz, satyryk, działacz kulturalny

Twórca powieści o tematyce współczesnej i satyrycznej. Autor między innymi: „Siedem zacnych grzechów głównych” , kryminałów pod pseudonimem- Noël Randon- „Dwie rurki

z kremem”, „Donoszę ci, Luizo” oraz opowiadań dla młodzieży. Był scenarzystą filmowym, m.in. filmów „Rękopis znaleziony w Saragossie, „Sanatorium pod Klepsydrą i serialu telewizyjnego „Janosik”.

4.5 4

1939- Amos Oz- izraelski prozaik, eseista, publicysta

Jest uważany za najwybitniejszego pisarza izraelskiego.

Zaebiutował w 1965 r. tomem opowiadań „Tam, gdzie wyją szakale”.

W swoich powieściach, esejach literackich i politycznych wzywa do kompromisu między Izraelem a Palestyńczykami.

Do najważniejszych jego książek należą” „Mój Michał”, „Czarna skrzynka” i „Fima”.

W 2013 r. otrzymał Nagrodę Franza Kafki, a w 2002 otrzymał medal „Zasłużony dla Tolerancji”.

Cytaty:

„W końcu dorastasz tak bardzo, że zaczynasz traktować rodziców jak swoje dzieci.

Z czułością, ze zrozumieniem, przymykając oko na ich błędy”

„Wydaje mi się, że rodzimy się samotnikami albo w najlepszym razie monogamistami. Tymczasem w rodzinie powinieneś kochać kilka osób jednocześnie tak samo, żeby te relacje były uznawane za dobre. Wciąż jednak ten wytwór społeczny istnieje, choć jest w nim dziwny brak logiki”

4.5 5

Może nasza wolność ogranicza się do tego, czy śmiać się ze swego losu czy nad nim płakać, brać udział w grze czy spasować, próbować jako tako zrozumieć, co jest, a czego nie ma, czy poddać się i nie starać się niczego pojąć…:

4.5 7

1940- Robin Cook- amerykański pisarz uznawany za mistrza w gatunku thrillera medycznego.

Z zawodu lekarz medycyny.

W swych powieściach zwraca uwagę na niebezpieczeństwa grożące ze strony medycyny, opisuje historie science-fiction mające jednak elementy realności

4.5 8

W swym najnowszym thrillerze ( Pandemia) Robin Cook, opisuje świat pionierów supernowoczesnej technologii medycznej- modyfikacji genów.

1949- Graham Swift- brytyjski pisarz

Niektóre z jego dzieł posłużyły jako scenariusze filmów, m.in. „ Ostatnia kolejka” czy „Kraina wód”

4.5 9 4.5 10

1972- Grzegorz Kasdepke- polski pisarz, autor utworów dla dzieci, scenarzysta polski pisarz dla dzieci i młodzieży, autor scenariuszy, dziennikarz

Był wieloletnim redaktorem naczelnym pisma dla dzieci „Świerszczyk”. Publikował też w pismach „Ciuchcia” i „Komiksowo”. Jest także autorem scenariuszy filmowych i programów telewizyjnych dla najmłodszych.

4.5 11

W tym dniu zmarli:

2005- Tadeusz Gicgier- polski prozaik, poeta

Jest autorem trzydziestu książek, w tym dziesięciu zbiorów wierszy, siedmiu zbiorów reportaży literackich oraz kilku zbiorów satyr i fraszek

4.5 12

„Dla zachowania twarzy”

Gdy mnie los poddaje próbie,

To udaję, że to lubię”

„Śmiałemu”

Śmiałemu szczęście pomaga

Gdy w śmiałości jest rozwaga”