zdjecie1

27 MARCA

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

„Życie od teatru różni się tylko tym, że w życiu nie ma prób generalnych:                                                                

                                                                             Ewa Nowak

Teatr jest magicznym miejscem i niesamowitym światem, który czasem pozwala uciec w głąb siebie, jest czymś, co pochłania duszę. Teatr aktywizuje umysł, rozwija wyobraźnię, uczy koncentracji, postrzegania świata, wzbogaca osobowość, pokazuje różnorodne formy przekazu jak ruch, muzyka. Teatr to kultura żywego słowa.

W dniu 27 marca każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru. Świętozostało uchwalone w czerwcu 1961 roku podczas IX Światowego Kongresu Międynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach  - na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 mara 1957 roku.

Światowe Dni Teatru powstały „w celu promocji i międzynarodowej wymiany informacji na temat sztuki, pobudzenia kreacji i zwiększenia współpracy ludzi teatru; uświadomienia opinii publicznej wagi sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym, w celu wzmocnienia przyjaźni
i więzi międzyludzkich” – takie założenia znajdujemy w statucie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego.

Tego dnia odbywają się premiery teatralne, specjalne spotkania, sympozja poświęcone znaczeniu i problemom teatru.

Wiosna w teatrach, miała być sezonem teatralnych premier. Dziś wiadomo, że żadna z nich nie odbędzie się w terminie. Te przedsięwzięcia zostały odwołane, przynajmniej na żywo. Teatry zadecydowały bowiem, że zwiastuny niektórych przedstawień zostaną pokazane online -dokładnie w dniu planowanej premiery.

„Życie to jest teatr, mówisz ciągle, opowiadasz;

Maski coraz inne, coraz mylne się nakłada;

Wszystko to zabawa, wszystko to jest jedna gra

Przy otwartych i zamkniętych drzwiach.

To jest gra!”

Edward Stachura

To warto wiedzieć:

Najstarsze i najważniejsze teatry w Polsce:

Teatr Narodowy

Najstarszy istniejący do dziś teatr w Polsce, założony w 1765 w Warszawie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Teatr Narodowy jest dzisiaj jednym z trzech teatrów o statusie instytucji narodowej.

zdjecie2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Drugi najstarszy teatr w Polsce o statusie instytucji narodowej

Jego otwarcie nastąpiło w październiku 1781.

zdjecie3

 

 

Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

Trzeci najstarszy teatr w Polsce o statusie instytucji narodowej

Pierwsze przedstawienie w nowo otwartym teatrze odbyło się 24 lutego 1833.

Były to opera Cyrulik sewilskiGioacchina Rossiniego balet Zabawa tancerska 

zdjecie4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Kubać i Teresa Koźlak