KONKURS TALENT ZA TALENT

W dniach 4-6 czerwca 2017 miałam okazję wziąć udział w II etapie Ogólnopolskiego konkursu Talent za Talent. Odbył się on w Warszawie.

Talent za Talent to konkurs skierowany do maturzystów, który wyłania młodych liderów i osoby działające lokalnie. Nagradza za to, co uczeń zrobił dodatkowo (np. dla lokalnej społeczności) przez cały okres edukacji w liceum. Oczywiście, znaczące są tu też wysokie oceny i sukcesy w olimpiadach, czy konkursach.

I etap konkursu polegał na wypisaniu tzw. „CV doświadczeń”, czyli przedstawieniu wszystkich swoich pozaszkolnych aktywności. Bardzo dużą uwagę skupiano na doświadczeniu w organizacji różnego rodzaju wydarzeń, czy przeprowadzaniu projektów społecznych. Oprócz tego, każdy musiał rozwiązać „case” związany z problemami i przeciwnościami spotykanymi wtedy, kiedy coś organizujemy. To zadanie było bardzo praktyczne i zmuszało do poszukiwania niebanalnych rozwiązań.

Z ponad setki kandydatów, do półfinału wybrano 24 uczniów, których zaproszono do Warszawy. W ciągu trzech dni, mieliśmy możliwość pozyskania nowych umiejętności i wiedzy, co więcej- każdy z nas dowiedział się, co robi źle i poznał sposoby, jak temu zapobiegać.

Najbardziej pouczającym doświadczeniem były zajęcia i warsztaty w korporacjach- Deloitte i PZU. Pierwszego dnia naszego pobytu, Deloitte przygotowało dla nas także Assessment Center, czyli zestaw zadań grupowych i samodzielnych, które towarzyszą podczas ostatniego etapu rekrutacji w większości korporacji. Warsztaty w PZU, przybliżyły nam pojęcie czasu i w praktyczny sposób nauczyły jak nim powinniśmy gospodarować. Oprócz tego, wzięliśmy udział w grze terenowej ulicami Warszawy, a wieczorem byliśmy nawet w Escape Roomie. Pomimo napiętego grafiku zawsze był czas na przyjemności i zintegrowanie się.

Ostatniego dnia odbyła się Gala Finałowa w Ministerstwie Edukacji Narodowej, podczas której finałowa siódemka, czyli osoby wyłonione przez organizatorów z naszej dwudziestki czwórki, prezentowały swoja wizję bycia liderem. Na Gali nie zabrakło znamienitych gości. Co dla mnie ważne- przybył nawet zastępca Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego.

Te dni były niesamowicie intensywne i bardzo wiele wyniosłam biorąc udział w tym konkursie. Nie tylko poznałam świetnych młodych ludzi, ale też zasięgnęłam od nich mnóstwo inspiracji!

Anna Mroczek

DSC08363
DSC08541
DSC08804