AKADEMIA NOWOCZESNEGO PATRIOTYZMU

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu jest projektem realizowanym przez Klub Jagielloński od 2009 r. (wcześniej pod nazwą Akademii Dojrzałych Obywateli). Akademia polega na prowadzeniu w szkołach ponadgimnazjalnych cyklu całodniowych innowacyjnych symulacji oraz zajęć typu case study poświęconych polskiemu systemowi parlamentarnemu (gra parlamentarna wzorowana na nowoczesnych symulacjach RPG) i systemowi samorządowemu (symulacje pracy gminy, samorządowe studia przypadków, spotkanie z przedstawicielem rady gminy) oraz zakłada zrealizowanie z uczniami projektu społecznego w myśl nowoczesnego patriotyzmu.
Nowoczesny patriotyzm czasu pokoju, to patriotyzm będący czymś więcej niż tylko emocją na rozgrywkach sportowych z udziałem Polaków, powinniśmy rozumieć jako połączenie trzech aspektów takich jak:

  • kultura pamięci-  kultywowanie naszych polskich tradycji i obyczajów, polskiego języka, historii, sztuki; pamięć o tym skąd pochodzimy i kim jesteśmy, pobudzanie tożsamości naszych wspólnot lokalnych,
  • samorządność-  branie sprawy w swoje ręce powoływanie organizacji i podejmowanie konkretnych działań służących dobru lokalnej wspólnoty i całego państwa, kontrola różnych obszarów życia publicznego, propagowanie postaw obywatelskich i praktyczna służba ojczyźnie,
  • patriotyzm gospodarczy- rozwój postawy przedsiębiorczej, kupowanie polskich produktów i docenianie polskich przedsiębiorców, zakładanie i rozwijanie własnej działalności gospodarczej, tworzenie nowych miejsc pracy, dbałość o rozwój gospodarczy i rozwój zaawansowanych technologii w kraju.

W ramach projektu społecznego Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu - 31 maja br. uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni (klasa 2 j i 1 l), zorganizowali grę miejską, której hasło brzmiało: „Okupowana nie znaczy poległa-Bochnia walcząca do końca”. Do udziału zostały zaproszone 4 szkoły z Bochni i okolic: PSP nr 2 z Bochni, oraz zespoły szkół z Mikluszowic, Grobli i Drwini. Koordynatorami rywalizacji byli nauczyciele historii Zespołu Szkół Nr 1: Marcin Kwiatek oraz Rafał Duda.

Po zaciętej walce ostatecznie wygrali uczniowie ze szkoły w Grobli. Otrzymali oni nagrody ufundowane dzięki współpracy z sponsorami: Credit Agricole, Dandav, Alu-Pol. Wiecej na stronie:

http://www.czasbochenski.pl/stale-rubryki/bochnia-wydarzenia/poznawali-historie-grajac-na-ulicach/

Natomiast w Krakowie w dniach 1 i 2 czerwca odbył się Wielki Finał V edycji Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu, zorganizowany przez Klub Jagielloński przy współpracy z Fundacją PKO Banku Polskiego. Obecna, jubileuszowa - V edycja Akademii (2016/2017) objęła swoim zasięgiem 140 szkół z całej Polski, do finału zakwalifikowało się 59 ekip.

W tegorocznej edycji przyznawano 2 równorzędne nagrody główne. Zwycięzcami okazały się nasze uczennice ZS Nr 1 w Bochni (kl. 2 j – Sylwia Tracz, Aleksandra Sieczka, Klaudia Czesak, Natalia Pieniądz, Iwona Barańska, Daria Wałkowska, Anna Paluch). Nasi uczniowie nie tylko przeprowadzili grę miejską w Bochni, ale także stworzyli także aplikację mobilną na potrzeby gry. Aplikacja opiera się na QR kodach. Jurorom spodobało się zwłaszcza to, że przygotowanie QR kodów dla innych miast w przyszłości pozwoli wykorzystać ją w dowolnym mieście Polski. Jako drugą zwycięską szkołę jurorzy wskazali IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Sosnowcu.

Nasi uczniowie wygrali również krakowską grę miejską - misja ratunkowa “Mars2144” (obejmującą strefę techniczną i kulturalną) : http://www.mojabochnia.pl/?p=172765

Warto tez przypomnieć, że w ubiegłym roku akcja „przelej krew” stworzona przez naszych uczniów z również znalazła się w ścisłym finale zajmując w nim drugie miejsce.